Wiele ośrodków wypoczynkowych ma bezpośredni dostęp do linii brzegowej, a sanepid uznał, że woda w kujawsko-pomorskich jeziorach jest bardzo dobrej jakości.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wakacji bez pluskania się w wodzie nie wyobraża sobie większość dzieci. W Kujawsko-Pomorskiem nietrudno znaleźć ofertę spełniającą ich oczekiwania. W pobliżu największych miast w regionie są kąpieliska, do których dotrzemy w 20 minut samochodem. Ale w lasach zaszyte są takie jeziora, nad którymi z powodzeniem możemy spędzić cały urlop. Gdzie się wybrać?

Młodzi polecają

Warto w tej kwestii zaufać młodym. Natalia Kucharska, uczennica XV LO w Bydgoszczy lubi Jezioro Starogrodzkie, w okolicy Chełmna. – Do południa można spędzić czas na plaży albo spacerując blisko wody, a później odwiedzić miasto zakochanych, przejść się po rynku czy też parku miejskim – opowiada. Z kolei Roch Zygmunt, licealista z Grudziądza, poleca wypoczynek w Tleniu. – Już na samym wjeździe miejscowość wita nas przepięknym widokiem Wdy, rzeki idealnej na spływ kajakowy – relacjonuje. – W pobliżu jest sporych rozmiarów jezioro Żur. Mamy również do dyspozycji wiele ciekawych tras rowerowych o różnych poziomach trudności.

Plaże blisko miast

Najbliżej położone od Torunia kąpielisko znajduje się nad Jeziorem Kamionkowskim. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy, można skorzystać z toalet, pryszniców, mola. Jest wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i łodzi. Mieszkańcy Grudziądza z kolei mogą skorzystać z dwóch kąpielisk na Jeziorem Rudnickim Wielkim. Tu także wykąpiemy się pod okiem ratowników. A na plaży czeka szereg udogodnień, m.in. prysznice i przebieralnie. W okolicy Bydgoszczy najbardziej popularne są kąpieliska w Chmielnikach, Borównie i w Pieczyskach. Przy wszystkich infrastruktura spełnia oczekiwania wczasowiczów. Plaża w Borównie cztery lata temu przeszła wielką metamorfozę. Nad jezioro sprowadzono nawet piasek znad Bałtyku. W Chmielnikach nad Jeziorem Jezuickim kąpielisko podzielone jest na strefę płytką i głębszą. Skorzystamy z szerokiej oferty wypożyczenia sprzętu wodnego, dzieci pobawią się na placu zabaw. W Pieczyskach, najpopularniejszym kurorcie nad Zalewem Koronowskim, plaża usypana jest na zboczu, z lekką stromizną opada w kierunku wody. Do bezpiecznych kąpielisk należy także to przy jeziorze Deczno w pobliżu Świecia.

I dalej od szosy

Przy kąpieliskach w pobliżu większych miast na turystów czeka oferta noclegowa, ale skromniejsza, niż w przy tych bardziej oddalonych od głównych tras jeziorach. W powiecie brodnickim jest niemal dziesięć miejsc wyznaczonych do kąpieli. Ośrodki nad jeziorem Bachotek, jak PTTK stanica wodna, czy ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy UMK zapraszają turystów. Wykąpiemy się także nad jeziorem Zbiczno, przy ośrodku „Pod sosnami” (w tym roku przechodzi modernizację) czy OW „Rytebłota”. Z kolei kąpielisko nad Jeziorem Wąsoskim niedaleko Szubina otoczone jest trawiastą plażą, jej część to las liściasty - wybawienie podczas upałów. Jest pomost, wypożyczalnia sprzętu wodnego, nie brakuje punktów gastronomicznych.

Miejsca wyznaczone do kąpieli znajdziemy także przy punktach noclegowych m.in. w Górznie, w Cekcynie, popularnym wśród turystów Przyjezierzu, czy Gołąbkach, Więcborku, Chełmży, Sępólnie Krajeńskim. A także w szeregu miejscowości na Pałukach. Sanepid regularnie bada wodę w kąpieliskach w Kujawsko-Pomorskiem, a także miejscach wyznaczonych do kąpieli. Do większości nie ma zastrzeżeń. Listę tych, które ocenia najwyżej, prezentujemy na stronie obok.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Gdzie spędzisz wakacje w dobie pandemii?

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem