Ma 107 lat, mierzy 15 metrów wysokości, stoi przy jednej z najruchliwszych ulic w mieście i jest bydgoskim kandydatem w konkursie "Drzewo Roku 2020". Zaczęło się głosowanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konkurs "Drzewo Roku" odbywa się po raz dziesiąty. Organizuje go Klub Gaja. Zwycięzca konkursu zostanie automatycznie finalistą konkursu Europejskie Drzewo Roku. Stawka rywali jest silna. W tym roku w samej Polsce nominowanych zostało 16 drzew. Wśród nich jest jedno z Bydgoszczy - miłorząb dwuklapowy, który rośnie nieopodal ronda Jagiellonów tuż obok Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli. To właśnie Centrum zgłosiło swojego sąsiada do konkursu. Miłorząb ma 107 lat, obwód 210 cm i 15 metrów wysokości. Niemal bliźniacze drzewo rośnie kilkaset metrów dalej - przy ul. Gimnazjalnej. Ale to z Jagiellońskiej jest najbardziej znanym w Bydgoszczy miłorzębem. Znajduje się na liście pomników przyrody.

Bydgoskie drzewo ma silnych rywali - wszystkich wraz ze stanem głosowania po pierwszym dniu przedstawiamy poniżej. Głosować można na stronie konkursu:

www.drzeworoku.pl [GŁOSUJ]

Drzewo Roku 2020. Kolejność po pierwszym dniu głosowania

 • Smutni Bracia

Sosnowiec (woj. śląskie)

Dwa buki zwyczajne w odmianie „Pendula”, wiek 186-195 lat, wysokość 15 m, obwód 206 i 216 cm, pomniki przyrody, zgłoszone przez Przemysława Bartosa (Przyroda dla Sosnowca).

Oddanych głosów: 126

 • Lipa św. Jana Nepomucena

Dulcza Wielka (gmina Radomyśl Wielki, woj. podkarpackie)

lipa drobnolistna, wiek 150-170 lat, wysokość ok. 15-17 m, obwód 430 cm. Zgłoszona przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki w Rzeszowie.

Oddanych głosów: 123

 • Jodła Elżbieta

Muczne (gmina Lutowiska, woj. podkarpackie)

jodła pospolita, wiek 165 lat, wysokość 40 m, obwód 480 cm, pomnik przyrody, zgłoszona do konkursu przez Nadleśnictwo Stuposiany.

Oddanych głosów: 109

 • Miłorząb w Bydgoszczy

Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie)

miłorząb dwuklapowy, wiek 107 lat, wysokość 15 m, obwód 210 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Oddanych głosów: 101

 • Dąb Dobrodziej

Kraków (woj. małopolskie)

dąb szypułkowy, wiek 200-250 lat, wysokość 22 m, obwód 325 cm, zgłoszony do konkursu przez Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki.

Oddanych głosów: 69

 •  Klon Literat

Konin (woj. wielkopolskie)

klon jesionolistny, wiek 30-40 lat, wysokość ok. 15 m, obwód 245 cm. Zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie.

Oddanych głosów: 57

 • Kasztanowiec Antek

Stradunia (gmina Walce, woj. opolskie)

kasztanowiec zwyczajny, wiek 110 lat, wysokość 15 m, obwód 350 cm, zgłoszony przez Sołectwo Stradunia.

Oddanych głosów: 49

 • Sosna Gruba Kaśka

Kraskowo (gmina Młynary, woj. warmińsko-mazurskie)

sosna pospolita, wiek ok. 300 lat, wysokość ok. 40 m, obwód 426 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Nadleśnictwo Młynary oraz Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Oddanych głosów: 40

 • Sosna Falenicka

Warszawa (woj. mazowieckie)

sosna pospolita, wiek 50 lat, wysokość 7,5 m, obwód 212 cm, zgłoszona przez Radę Osiedla Falenica.

Oddanych głosów: 33

 • Dąb Przewodnik

Wrocław (woj. dolnośląskie)

dąb szypułkowy, wiek 300 lat, wysokość 23 m, obwód 476 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Pawła Lenarta.

Oddanych głosów: 31

 •  Aleja Klonów w Złotym Potoku

Złoty Potok (gmina Janów woj. śląskie)

aleja klonowa, wiek 200 lat, wysokość ok. 30 m, obwód 200-300 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Gminę Janów

Oddanych głosów: 26

 • Dąb w Krzętowie

Krzętów (gmina Wielgomłyny, woj łódzkie)

dąb szypułkowy, wiek 400 lat, wysokość 30 m, obwód 811 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Oddanych głosów: 11

 • Dąb Bolek

Leszno (woj. wielkopolskie)

dąb szypułkowy, wiek 148 lat, wysokość 28 m, obwód 525 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Zespół Szkół nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Lesznie.

Oddanych głosów: 10

 • Dąb w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)

dąb szypułkowy, wiek ponad 300 lat, wysokość ok. 26 m, obwód 430 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski.

Oddanych głosów: 3

 •  Dąb Wolności

Radom (woj. mazowieckie)

dąb szypułkowy, wiek 100 lat, wysokość 17 m, obwód 366 cm, pomnik przyrody, zgłoszony przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

Oddanych głosów: 3

 • Lipa Wolności

Wodziczna (gmina Trzcinica woj. wielkopolskie)

lipa drobnolistna, wiek 91 lat, wysokość ok. 13 m, obwód 420 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Szkołę Podstawową im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy.

Oddanych głosów: 3

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
To drzewo nie ma 107 lat, tylko bylo posadzone w latach prl. To na Gimnazjalnej jest starsze. Wystarczy sprawdzić na fotografiach z lat 70-80.
@sebcio2003
W nawiązaniu do Pana wypowiedzi, chciałbym poinformować, że miłorząb dwuklapowy rosnący na posesji Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy nie został zasadzony - jak Pan sugeruje - w czasach PRL tj. jak zrozumiałem w latach 70-80. Proszę nie rozpowszechniać niesprawdzonych informacji.
W Dzienniku Urzędowym Województwa Bydgoskiego z 30 lipca 1991 r. można odnaleźć Rozporządzenie Wojewody Bydgoskiego nr 11/91 z 1 lipca 1991 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody twory przyrody na terenie województwa bydgoskiego. Tam pod pozycją 79 miłorząb został wpisany jako pomnik przyrody cyt. "Miłorząb dwuklapowy o obwodzie 141 cm na wysokości 70 cm rosnący przy Rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy, stanowiący własność Skarbu Państwa pod zarządem Urzędu Miejskiego w Bydgoszczy." Dodatkowo w kwestionariuszu tego pomnika przyrody można przeczytać, że w 1991 roku określono wiek drzewa na 80 lat. Zatem w tym roku miłorząb ma 109 lat.
W 1953 roku moi rodzice kończyli w budynku przy miłorzębie Technikum Geodezyjne i pamiętają jak drzewo wówczas rosło. To drugi dowód na to, że drzewo tam już było. Teren był mocno zadrzewiony, otoczony parkanem i zupełnie inaczej wyglądał jak dzisiaj. Z tego też powodu na zdjęciach słabo widać miłorząb. Przy okazji zapraszam na wystawę, która jest czynna w budynku przy ul. Jagiellońskiej 9. Tam znajdzie Pan wiele ciekawych zdjęć tego terenu z różnych okresów od 1863 roku.
Odnosząc się do Pana wypowiedzi, które z przywołanych przez Pana drzew jest starsze, proponuję ponownie przeczytać zapis przywołanego powyżej Rozporządzenia Wojewody Bydgoskiego. Tym razem powinna Pana zainteresować pozycja 76, w której możemy przeczytać, że miłorząb dwuklapowy rosnący przy ul. Gimnazjalnej miał wówczas w obwodzie pierśnicy 140 cm, czyli o 1 cm mniej niż miłorząb przy Jagiellońskiej. To oznacza, że drzewo przy Gimnazjalnej jest młodsze, a nie starsze.
Spieszę także donieść, że w organizowanym konkursie Drzewo Roku 2020, do którego został zgłoszony miłorząb przy ul. Jagiellońskiej nie chodzi o wiek. Jak piszą w regulaminie organizatorzy: "Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi". Miłorząb przy ul. Jagiellońskiej taką historię ma.
I na koniec garść informacji o bydgoskich miłorzębach. Obecnie jest ich co najmniej 6, może więcej. Ułożyłem je według wieku:
- u zbiegu ulic Ks. S.Konarskiego i Jagiellońskiej
- przy ul. Gimnazjalnej
- w Parku Henryka Dąbrowskiego
- u zbiegu ulic J.Lelewela i Cichej
- w Ogrodzie Botanicznym Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku
- przy ul. Lelewela (osobiście go zasadziłem 2 miesiące temu)
A przy okazji. Może warto po prostu na bydgoskie drzewo zagłosować:-)
już oceniałe(a)ś
0
0