Według raportów Ministerstwa Zdrowia pandemia w województwie kujawsko-pomorskim jest opanowana. Od dziś więcej osób wejść może do kościołów. Od poniedziałku otwiera się gastronomia i usługi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W niedzielne przedpołudnie Ministerstwo Zdrowia przygotowało raport o stanie pandemii w Polsce. Od potwierdzonych wypadków zakażeń wolne jest województwo kujawsko-pomorskie. W raporcie nie ma też informacji o śmierci, choć już wczoraj o zgonie jednej z zakonnic chorej na COVID-19 poinformowały siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie.

Koronawirus. Obostrzenia zluzowane

Dziś pierwszy dzień obowiązywania nowych limitów obecności w kościołach na uroczystościach religijnych. Dotychczas jedna osoba mogła przypadać na 15 m kw. świątyni. Teraz jest to 10 m kw.

Oznacza to, że do jednego z największych kościołów Bydgoszczy - bazyliki św. Wincentego a Paulo - wejść może 300 osób (dotąd 200).

Od poniedziałku znowu czynne będą punkty gastronomiczne, a także zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne. Wszystkie muszą się stosować do zasad ustalonych przez GIS.

W przypadku gastronomii ilość gości w lokalu będzie ograniczona. Odległość między blatami stolików powinna wynosić minimum 1,5 metra lub metr, w przypadku gdy oddzielone zostaną przegrodami o wysokości minimum metra ponad blat stolika. Cała obsługa musi nosić maseczki lub przyłbice, a także rękawiczki. Obowiązkowy jest też dostęp do środków dezynfekcyjnych dla klientów. Po każdej konsumpcji stoliki i krzesła powinny być dokładnie dezynfekowane.

W przypadku punktów usługowych obowiązują podobne zasady sanitarne, ale obowiązuje również rejestracja telefoniczna lub internetowa – tak żeby obsługiwani byli pojedynczy klienci.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem