Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O strażakach ochotnikach z bydgoskiej dzielnicy Fordon było głośno jesienią minionego roku po tym, jak apelowali na portalach społecznościowych o pomoc. Strażacy z jednostki reaktywowanej po 35 latach nie mieli miejsca na swój sprzęt i nikt nie chciał udzielić im wsparcia. Swój sprzęt trzymali w mieszkaniach, na balkonach, w szafach lub piwnicach.

- Od dawna piszemy do ratusza i będziemy pisać nadal, aby nam przydzielono jakieś lokum. Miasto odpowiada krótko: „Jesteście niepotrzebni” - opowiadał „Wyborczej” Rafał Adamczewski, komendant OSP w Fordonie.

- Kilka miesięcy temu sytuacja się zmieniła - mówi Adamczewski. - Mamy garaż - remizę na terenie ośrodka dla bezdomnych mężczyzn.

- Samorząd czy wojewoda nie pomogli? - pytam.

- Nie. Przygarnęła nas fundacja opiekująca się bezdomnymi, my jak najbardziej się kwalifikowaliśmy - żartuje Adamczewski.

Strażacy na ratunek pogotowiu

Teraz strażacy ochotnicy z Fordonu ratują sytuację w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

- Czterech ratowników mam w domowej kwarantannie i to się ciągle zmienia - mówi Krzysztof Tadrzak, dyrektor stacji. - Nie znamy jeszcze wyników testów, nie wiemy, jak szybko wrócą do pracy. Poza tym niektórzy z obsad zgodnie z prawem zostali w domu w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli. I to nie są tylko kobiety.

Dyrektor Tadrzak mówi, że ratownicy dają radę. - Nie byłoby to możliwe dzięki pomocy druhów z Fordonu. To właśnie oni stanowią główną obsadę dwóch specjalnych ambulansów, które jeżdżą do osób z podejrzeniem lub stwierdzeniem koronawirusa. To młodzi ludzie po kursach kwalifikowanych pierwszej pomocy z uprawnieniami do prowadzenia karetek. To oni wypełnili u nas lukę, bez nich byłoby ciężko - nie kryje Tadrzak. - Mocne chłopaki, z pasją. Nie lękają się.

Komendant Adamczewski nie widzi w tym niczego nadzwyczajnego. - Trzeba pomóc, to pomagamy - mówi. - Od tego jesteśmy.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.