Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Z ogromnym bólem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska. Rodzinie, współpracownikom oraz Gdańszczanom w imieniu mieszkańców Miasta składamy wyrazy współczucia napisali wspólnie prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca rady miasta Monika Matowska.

Prezydent Paweł Adamowicz walczył o życie po ataku nożownika w niedzielny wieczór podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obrażenia były na tyle poważne, że lekarze nie dali rady go uratować – dzisiaj (14 stycznia) przed godz. 15 poinformowali o jego śmierci.

Kondolencje napływają z całej Polski. Bydgoski magistrat zdecydował, że jutro od godz. 10 w budynku głównym (ul. Jezuicka 1) zostanie wyłożona księga kondolencyjna. Flaga na ratuszu zostanie opuszczona do połowy masztu.

Bydgoszczanie żegnają też Zmarłego w mediach społecznościowych.

- Paweł Adamowicz urodził się tego samego dnia co ja (2 listopada) tyle, że rok później (1965). Nie potrafię zrozumieć tej śmierci - napisał prof. Roman Leppert z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

- Kochał swoje miasto i ostatnie chwile spędził wśród jego mieszkańców, działając wraz z nimi dla wspólnego dobra - pożegnała Pawła Adamowicza posłanka PO Teresa Piotrowska.

Do kondolencji dołączył się poseł Platformy Krzysztof Brejza: - Żegnaj. Prezydencie otwartego i solidarnego Gdańska.

Wyrazy współczucia płyną też od polityków PiS. Poseł Łukasz Schreiber oddaje się modlitwie: - Nie ma słów, które mogą wyrazić wielki ból po tej tragedii…

Wiceprzewodniczący sejmiku i szef ratuszowego wydziału promocji Łukasz Krupa: - Trudno nawet zebrać myśli… Trudno uwierzyć w to co się stało… Trudno napisać cokolwiek…

Szef lokalnego SLD Ireneusz Nitkiewicz zachęca, by bydgoszczanie w geście solidarności z gdańszczanami przyszli na manifestację przed pomnik Kazimierza Wielkiego, która rozpocznie się dzisiaj (14 stycznia) o godz. 20.

Przed dzisiejszą (14 styczni) sesją pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska uczcili radni i wójt Białych Błot. Informacja o jego śmierci dotarła chwilę przed rozpoczęciem obrad. Przewodniczący rady gminy Bronisław Balcerowski zareagował natychmiast. Poprosił wszystkich o powstanie: - Przed chwilą otrzymaliśmy informację o śmierci pana prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczcijmy pamięć prezydenta minutą ciszy.

Minuta ciszy podczas sesji rady gminy Białe BłotaMinuta ciszy podczas sesji rady gminy Białe Błota MACIEJ KULESZA

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.