Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Kilka dni temu córka otrzymała po raz pierwszy lek Blinatumomab. Odczuwa po nim bóle nóg, pleców i głowy. Od jutra będziemy zwiększać dawkę. Jesteśmy szczęśliwi, bo nie musieliśmy czekać na lekarstwo, było dostępny w szpitalu i mogliśmy z niego skorzystać. W przypadku Karolinki liczy się każdy dzień – podkreśla Anna Wozowicz, mama 14-latki.

Karolina Wozowicz z podbydgoskiego Kotomierza na nowotwór zachorowała w wieku sześciu lat. Obecnie przechodzi trzecią wznowę białaczki. Ostatnią nadzieją jest lek Blinatumomab (został dopuszczony do stosowania w Polsce, ale nie jest refundowany), który ma ochronić szpik, by lekarze mogli walczyć z przerzutami do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jego koszt jest ogromny – 1,7 mln zł!

Do tej pory udało się zebrać ponad 700 tys. zł. – Suma rośnie z minuty na minutę, jesteśmy w szoku, że tyle osób chce pomóc naszej córce – mówi Wozowicz. – To twardzielka, która pomimo cierpienia cały czas trzyma głowę w górze.

W niedzielę w parafii w Kotomierzu i Dobrczu po mszy świętej przyjaciele rodziny zbierali pieniądze dla dziewczynki. W Bydgoszczy na rondzie Jagiellonów zawisł także wielki billboard z napisem: „Ratujmy Karolinkę Wozowicz”.

– Śmierć wybrała sobie moje dziecko, ale nie poddamy się. Jeszcze nie teraz, jeszcze nie czas! Ona ma dopiero 14 lat, a połowę swojego życia toczy walkę z najgorszym wrogiem. Nie ma jednak pretensji do świata, z pokorą znosi wszystko, co zgotował dla niej los. Wierzy, że włoski odrosną, że z ust zniknie paskudne zapalenie krwotoczne i że rak w końcu zostawi ją w spokoju – dodaje Wozowicz.

Jak pomóc Karolinie?

Najłatwiej przez stronę siepomaga.pl/ocal-karoline. Istnieje także możliwość przekazania dla dziewczynki 1 proc. podatku: Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, numer KRS 0000221146, cel szczegółowy: Karolina Wozowicz. Wpłat można dokonywać również na konto fundacji: Bank Śląski O/Krosno, numer konta 58 1050 1458 1000 0022 8442 0169 z dopiskiem „Dla Karoliny Wozowicz”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.