Budynek pierwszej w Bydgoszczy zajezdni tramwajowej powstał na przełomie XIX i XX wieku. Do lat 50-tych mieściła się tam zajezdnia, później warsztat. W roku 2007 obiekt został sprzedany Bydgoskiej Szkole Wyższej. Budynek przy zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Langiewicza szpecił przez lata potłuczonymi szybami, skruszałą cegłą, rdzą na elementach metalowych i prowizorycznym ogrodzeniem. Służył też jako tymczasowy parking oraz magazyn materiałów na czas budowy nowego dworca kolejowego.
W kwietniu na terenie zajezdni pojawił się ciężki sprzęt i zaczęły się prace rozbiórkowe i porządkowe. Obiekt przygotowywany jest na potrzeby najemcy, który już pod koniec wakacji otworzy w nim park trampolin. Z czasem w nowym kompleksie rozrywkowym znajdzie się tez ścianka wspinaczkowa i dietetyczna strefa gastronomiczna, która ma być alternatywą dla fastfoodów. - Pierwszy nasz kompleks już działa w Słupsku. Teraz przygotowujemy się do otwarć w Szczecinie, Lublinie, Gorzowie i właśnie w Bydgoszczy - mówi Konrad Morawski z Jump in Place. Szukając wraz z partnerami miejsca dla swojej inwestycji, docenił potencjał zapomnianej zajezdni - Budynek jest świetnie zlokalizowany. Znajduje się zaledwie 50 metrów od głównego dworca PKP, przy ulicy jednokierunkowej, która wymusza ruch w tym kierunku. Ogromne możliwości daje też kubatura obiektu. Sam park trampolin zajmie 2 tys. m kw. powierzchni, a zostanie jeszcze dużo miejsca na nasze dalsze inwestycje - mówi. Zdradza też, że budynek zostanie tak zaadaptowany, by podkreślić historię miejsca. - Chcemy tchnąć w te mury nowe życie, ale z szacunkiem dla jego przeszłości. O tym, że wcześniej mieściła się tu zajezdnia, świadczyć będzie m.in. zachowany fragment torowiska. Takich akcentów będzie więcej - obiecuje inwestor.
Na park trampolin, który będzie nową atrakcją w Bydgoszczy składać się będzie arena czyli kilka połączonych ze sobą trampolin tworzących jedną dużą przestrzeń wykorzystywaną między innymi do zajęć fitness czy innowacyjnych lekcji wychowania fizycznego. Strefa koszykówki to ścieżki akrobatyczne z koszami, gdzie można ćwiczyć efektowne wsady. Na profesjonalnych trampolinach sportowych będzie można wybić się nawet na 5- 6 metrów wysokości. Bardziej sprawni akrobaci będą mogli trenować tu najbardziej wymyślne triki. Na trampoliny będzie można też wejść na specjalnie zabezpieczonym rowerze bmx, nartach czy snowboardzie. Będzie można tu szlifować technikę przed wyjściem w teren. Na kompleks będzie składać się też ścieżka akrobatyczna zakończona basenem z gąbkami i profesjonalna mata akrobatyczna do serii ewolucji w powietrzu.
Z nowej inwestycji cieszy się ratusz. Po przywróceniu linii tramwajowej do dworca i po budowie jego nowego gmachu, okolice dworca głównego to strategiczna dla miasta przestrzeń. Wyremontowane zostały wszystkie ulice przylegające do dworca - Zygmunta Augusta, Sobieskiego, Unii Lubelskiej, Warszawska i Fredry, a w zeszłym roku prezydent Rafał Bruski zlecił opracowanie kompleksowego planu naprawczego całego rejonu wokół dworca. Latem w teren poszedł cały szereg urzędników, m.in.: plastyk miejski, inspektor nadzoru budowlanego, przedstawiciele Administracji Domów Miejskich, wydziału mienia i geodezji.
- W tym miesiącu naprzeciw dworca odsłonięta została trzecia retrościana w Bydgoszczy. Wita podróżnych i promuje m.in. bydgoskie atrakcje. W okolicach dworca PKP miasto zadbało o lokalizację stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, by mieszkańcy mogli korzystać z jednośladów również w tej części miasta. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Rafała Bruskiego sukcesywnie przeprowadzane są też kolejne remonty nakazowe kamienic. Wydano dziesięć decyzji dotyczących ul. Dworcowej. Warto podkreślić, że część z nich ma termin przeprowadzenia prac do końca 2016 r. W sąsiedztwie Dworca PKP, na ul. Królowej Jadwigi znajduje się też basen "Astoria", który zostanie zmodernizowany. Obecnie kończą się prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zgodnie z przygotowanym projektem i założeniami, cały kompleks ma nadal pełnić swoją funkcję sportowo-rekreacyjną - wymienia najważniejsze inwestycje w okolicach dworca Agnieszka Przybył z biura prasowego ratusza. Miasto wspiera też działania prywatnych inwestorów, dzięki którym poprawia się estetyka poszczególnych miejsc. Z przedsiębiorcami współpracuje plastyk miasta, który wskazuje rozwiązania oraz opiniuje zgłaszane projekty.
Wszystkie komentarze