Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dom Esperanto Folwark Deweloper to wielorodzinny budynek na ulicy Pestalozziego. W budynku znajduje się 55 mieszkań, a architekci zaprojektowali obszerne, monitorowane klatki schodowe, garaż podziemny o wysokim standardzie, rowerownię, pomysłowy dziedziniec z częścią wydzielona na parkowanie samochodów i wygodną komunikacją. - Przy jego projektowaniu architekci inspirowali się ideą nowoczesnej architektury wyrażoną przez nestora modernizmu, Le Corbusier' a, jako "Słońce, Przestrzeń, Zieleń" czyli trzy elementy, które powinny wpływać na współczesną urbanistykę i architekturę aby zapewnić funkcjonalność architektury dla każdego człowieka - mówi Cezary Markowski z Folwark Deweloper. - Dom i mieszkania miały łączyć cechy domu jednorodzinnego i wielorodzinnego, a zatem zapewniać ciszę i intymność. Wnętrza natomiast zostały zaprojektowane "na miarę" potrzeb mieszkańców, a przestronne balkony dają poczucie przestrzeni i słońca, a to wszystko w celu optymalnego kosztu zakupu i późniejszej eksploatacji - tłumaczy ideę projektu Markowski.

Największym atutem inwestycji jest jej lokalizacja. Dom znajduje się na granicy dwóch najbardziej prestiżowych dzielnic Bydgoszczy, Skrzetuska i Bartodziejów, w obrębie ulic Pestalozziego i skweru Ludwika Zamenhoffa. Położony, z jednej strony w ścisłym centrum z doskonałą komunikacją autobusową i tramwajową, z drugiej strony w otoczeniu niskiej willowej zabudowy przeplatanej ekstensywną, w większości nowoczesną i elegancką zabudową wielorodzinną.

Inwestycja przyjęła nazwę Dom Esperanto. 14 kwietnia o godz. 14 na elewacji budynku odsłonięta zostanie uroczyście tablica pamiątkowa poświęcona Ludwikowi Zamenhofowi- twórcy esperanto, dokładnie w 99. rocznicę jego śmierci. Uroczystość zgromadzi przede wszystkim członków Związku Esperantystów w Bydgoszczy i wszystkich miłośników tego języka, ale do udziału zaproszeni sa wszyscy bydgoszczanie. Gospodarze uroczystości - zarząd Grupy Folwark poprowadzi gości po korytarzach nowo wybudowanego domu pokazując wiele akcentów nawiązujących do tradycji esperanto - w lobby wejściowym wita mieszkańców tablica z wyrazami i zdaniami w esperanto, przygotowana niewielką wystawę eksponatów udostępnionych prze bydgoski Związek Esperantystów.

Bydgoszczy jak mało jakiemu miastu należy się Dom Esperanto. Zorganizowany ruch nauki esperanto rozpoczął się w naszym mieście już w 1908 roku. Bydgoscy esperantyści w 1910 spotkali się z Ludwikiem Zamenhofem, który przebywał na kuracji w Ciechocinku. Czasopismo "German-Pole Esperantisto" wydawał tutaj w latach 1919-1920 Artur Pankratz - późniejszy senator RP. Był autorem pierwszego podręcznika esperanto "dedykowanego Niemcom i Polakom aby mogli się porozumiewać za pomocą neutralnego języka esperanto". W latach 30. funkcjonowały w Bydgoszczy cztery stowarzyszenia esperanckie, wydawano biuletyn "Ligilo". Centrum ruchu esperanckiego było Gimnazjum Klasyczne przy Placu Wolności. W latach 60. esperanto zostało włączone obok czterech innych języków do masowej " Bydgoskiej Akcji Nauki Języków Obcych" (BANJO) co starsi bydgoszczanie wspominają do dzisiaj. W 1967 Bydgoszcz była gospodarzem Międzynarodowego Spotkania Turystycznej Młodzieży Esperanckiej. Nasze miasto w latach 70. była największym w Polsce centrum ruchu esperanckiego. Działało u nas sześć kół zrzeszających aż 1100 członków. Miały tu tez miejsce coroczne Międzynarodowe Targi Turystyki Esperanckiej od 1975 r. czy Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Esperanto (1978 rok). Wielka w tym zasługa, nieżyjącego już dziś, charyzmatycznego prezesa bydgoskiego Związku - Andrzeja Grzębowskiego. Był on wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego PZE, członkiem Światowego Związku Esperantystów, przewodniczącym Międzynarodowej Organizacji Turystyki Esperanckiej - Mondo Turismo. Ukoronowaniem jego działalności w naszym mieście było przeniesienie w 1990 roku światowej siedziby tej organizacji , która ulokowała się przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 10. Według oceny działaczy PZE Bydgoszcz stała się wtedy "mekką" światowej turystyki esperanckiej.

Na całym świecie esperantyści zbierają informacje o miejscach, które w różnych krajach upamiętniają Ludwika Zamenhofa. Te pamiątki lub inicjatywy w języku esperanto nazywają się Zamenhofa Esperanto Objektoj. Jest ich na naszym globie około 1500, w Polsce 220, w Bydgoszczy do niedawna było ich trzy. Teraz za sprawą inicjatywy Folwark Deweloper będzie ich cztery.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.