Dom Esperanto Folwark Deweloper to wielorodzinny budynek na ulicy Pestalozziego. W budynku znajduje się 55 mieszkań, a architekci zaprojektowali obszerne, monitorowane klatki schodowe, garaż podziemny o wysokim standardzie, rowerownię, pomysłowy dziedziniec z częścią wydzielona na parkowanie samochodów i wygodną komunikacją. - Przy jego projektowaniu architekci inspirowali się ideą nowoczesnej architektury wyrażoną przez nestora modernizmu, Le Corbusier' a, jako "Słońce, Przestrzeń, Zieleń" czyli trzy elementy, które powinny wpływać na współczesną urbanistykę i architekturę aby zapewnić funkcjonalność architektury dla każdego człowieka - mówi Cezary Markowski z Folwark Deweloper. - Dom i mieszkania miały łączyć cechy domu jednorodzinnego i wielorodzinnego, a zatem zapewniać ciszę i intymność. Wnętrza natomiast zostały zaprojektowane "na miarę" potrzeb mieszkańców, a przestronne balkony dają poczucie przestrzeni i słońca, a to wszystko w celu optymalnego kosztu zakupu i późniejszej eksploatacji - tłumaczy ideę projektu Markowski.
Największym atutem inwestycji jest jej lokalizacja. Dom znajduje się na granicy dwóch najbardziej prestiżowych dzielnic Bydgoszczy, Skrzetuska i Bartodziejów, w obrębie ulic Pestalozziego i skweru Ludwika Zamenhoffa. Położony, z jednej strony w ścisłym centrum z doskonałą komunikacją autobusową i tramwajową, z drugiej strony w otoczeniu niskiej willowej zabudowy przeplatanej ekstensywną, w większości nowoczesną i elegancką zabudową wielorodzinną.
Inwestycja przyjęła nazwę Dom Esperanto. 14 kwietnia o godz. 14 na elewacji budynku odsłonięta zostanie uroczyście tablica pamiątkowa poświęcona Ludwikowi Zamenhofowi- twórcy esperanto, dokładnie w 99. rocznicę jego śmierci. Uroczystość zgromadzi przede wszystkim członków Związku Esperantystów w Bydgoszczy i wszystkich miłośników tego języka, ale do udziału zaproszeni sa wszyscy bydgoszczanie. Gospodarze uroczystości - zarząd Grupy Folwark poprowadzi gości po korytarzach nowo wybudowanego domu pokazując wiele akcentów nawiązujących do tradycji esperanto - w lobby wejściowym wita mieszkańców tablica z wyrazami i zdaniami w esperanto, przygotowana niewielką wystawę eksponatów udostępnionych prze bydgoski Związek Esperantystów.
Bydgoszczy jak mało jakiemu miastu należy się Dom Esperanto. Zorganizowany ruch nauki esperanto rozpoczął się w naszym mieście już w 1908 roku. Bydgoscy esperantyści w 1910 spotkali się z Ludwikiem Zamenhofem, który przebywał na kuracji w Ciechocinku. Czasopismo "German-Pole Esperantisto" wydawał tutaj w latach 1919-1920 Artur Pankratz - późniejszy senator RP. Był autorem pierwszego podręcznika esperanto "dedykowanego Niemcom i Polakom aby mogli się porozumiewać za pomocą neutralnego języka esperanto". W latach 30. funkcjonowały w Bydgoszczy cztery stowarzyszenia esperanckie, wydawano biuletyn "Ligilo". Centrum ruchu esperanckiego było Gimnazjum Klasyczne przy Placu Wolności. W latach 60. esperanto zostało włączone obok czterech innych języków do masowej " Bydgoskiej Akcji Nauki Języków Obcych" (BANJO) co starsi bydgoszczanie wspominają do dzisiaj. W 1967 Bydgoszcz była gospodarzem Międzynarodowego Spotkania Turystycznej Młodzieży Esperanckiej. Nasze miasto w latach 70. była największym w Polsce centrum ruchu esperanckiego. Działało u nas sześć kół zrzeszających aż 1100 członków. Miały tu tez miejsce coroczne Międzynarodowe Targi Turystyki Esperanckiej od 1975 r. czy Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Esperanto (1978 rok). Wielka w tym zasługa, nieżyjącego już dziś, charyzmatycznego prezesa bydgoskiego Związku - Andrzeja Grzębowskiego. Był on wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego PZE, członkiem Światowego Związku Esperantystów, przewodniczącym Międzynarodowej Organizacji Turystyki Esperanckiej - Mondo Turismo. Ukoronowaniem jego działalności w naszym mieście było przeniesienie w 1990 roku światowej siedziby tej organizacji , która ulokowała się przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 10. Według oceny działaczy PZE Bydgoszcz stała się wtedy "mekką" światowej turystyki esperanckiej.
Na całym świecie esperantyści zbierają informacje o miejscach, które w różnych krajach upamiętniają Ludwika Zamenhofa. Te pamiątki lub inicjatywy w języku esperanto nazywają się Zamenhofa Esperanto Objektoj. Jest ich na naszym globie około 1500, w Polsce 220, w Bydgoszczy do niedawna było ich trzy. Teraz za sprawą inicjatywy Folwark Deweloper będzie ich cztery.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.