Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konieczny jest remont trzech z czterech przejazdów tramwajowych, które zostały przebudowane w 2000 roku przy okazji budowy Tesco. Jeden został zmodernizowany przed rokiem 2010, wtedy stan pozostałych nie wzbudzał zastrzeżeń.

- Jednak kolejne 6 lat eksploatacji na jednym z najbardziej obciążonych skrzyżowań w mieście nie pozostały obojętne dla jakości podkładów, które już ledwo trzymają szyny. Teraz stare podkłady znikną. Przejazdy będą wykonane trwalszą technologią na dwóch płytach betonowych. Umieszczone też będą w gładkiej nawierzchni, analogicznej do tych na Gdańskiej czy na Focha, która nie będzie mieć skłonności do koleinowania się - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik drogowców.

Prace zaczną się w sobotę i zostaną podzielone na dwa etapy. Pierwszy to remont przejazdów tramwajowych przez rondo od strony mostu Pomorskiego.

Drogowcy będą pracować po kolei na obu stronach jezdni. - Dzięki temu zachowamy przejazd przez rondo Toruńskie dla autobusów i samochodów. Praca jednocześnie na lewej i prawej stronie wymuszałaby zamknięcie ruchu i praktycznie paraliż ronda - tłumaczy Kosiedowski.

Pierwszy etap ma być zakończony do 27 maja. Następnego dnia rozpoczną się prace na dwóch przejazdach tramwajowych od strony Babiej Wsi. Planowane zakończenie - 31 sierpnia. Remont oznacza poważne zmiany w komunikacji tramwajowej. W związku z prowadzonymi pracami na rondzie Toruńskim od strony ronda Fordońskiego wstrzymany całkowicie zostanie ruch tramwajów przez most Pomorski. Oznacza to zawieszenie kursów tramwajów linii nr 7. Pasażerowie nie zostaną jednak bez alternatywy. - W relacji Kapuściska - most Kazimierza Wielkiego uruchomimy autobusową komunikację zastępczą z oznaczeniem "Za T7". Autobus będzie uzupełniał ofertę linii nr 59 na tym odcinku. Kursy na wspólnym odcinku trasy będą się odbywały co ok. 15 minut w godzinach szczytów przewozowych oraz co 20 minut po szczycie - informują drogowcy. Wszyscy pasażerowie, którzy do tej pory korzystali z linii nr 7, a teraz będą zmuszeni do przesiadek, nie zapłacą dodatkowo za przejazdy. Bilety z linii tramwajowych nr 3, 5 i 10 z Łoskonia będą honorowane po przesiadce w autobusach "Za T7" oraz 59 na odcinku most Kazimierza Wielkiego - Kapuściska i odwrotnie.

W czasie pierwszego etapu remontu cały ruch tramwajowy od strony Łęgnowa i z górnego tarasu miasta będzie czasowo skierowany przez Babią Wieś. Dotyczy to kursów tramwajów na liniach nr 4 i 8.

Dla usprawnienia komunikacji w pierwszym etapie prac, w dni nauki szkolnej, na linii nr 5 wprowadzone zostaną dodatkowe tramwaje w godzinach szczytu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.