Drogowcy w tym roku wymienili nawierzchnie na 28 odcinkach dróg w mieście. To rekord. Teraz planują kolejne prace. W 2016 roku najwięcej remontów przeprowadzą w Fordonie. Wybudują też nową trasę na Osiedle Eskulapa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Fordon to największa dzielnica miasta. Tu powstaje najwięcej inwestycji deweloperskich. Musi za tym iść rozwój miejskiej infrastruktury - uzasadniają drogowcy.

W przyszłym roku wyremontują ulicę Kaliskiego, która łączy Fordońską z osiedlami Przylesie i Bohaterów oraz budowaną właśnie ulicą Bydgoskich Olimpijczyków. Kolejne prace zaplanowano na Brzechwy i Skarżyńskiego, prowadzącymi na osiedla Bajka, Szybowników i Tatrzańskie. W planie są też remonty kolejnych odcinków ulic Andersa i Korfantego oraz Piłsudskiego i Swobodnej.

Na tym inwestycji w Fordonie nie koniec. - Wybudujemy też nowe połączenia drogowe na osiedle Eskulapa. Pierwsze - przez zmodernizowaną ul. Matki Teresy z Kalkuty. Drugie - przez budowę odcinków ulic Jasinieckiej i Trybowskiego - zapowiada Krzysztof Kosiedowski, rzecznik drogowców.

Kolejne prace prowadzone będą już poza Fordonem. Na Jarach odnowiona zostanie ulica Nasypowa, która łączy tę dzielnice z Błoniem. Z kolei na Jachcicach nową nawierzchnię zyska ulica Saperów na odcinku od Żeglarskiej w stronę Ludwikowa. Na wszystkie te inwestycje ratusz przeznaczył blisko 15 mln zł. Za podobną kwotę drogowcy w tym roku wyremontowali 28 odcinków nawierzchni. Położyli 17 km na największych bydgoskich ulicach: Toruńskiej, Jana Pawła II, Nakielskiej, Fordońskiej czy Szubińskiej i Jagiellońskiej. Ale też na pomniejszych jak: Hetmańskiej, Sobieskiego, Chemicznej, Bełzy czy Unii Lubelskiej.

Najwięcej remontów drogowcy wykonali wiosną i latem. Jednak jeszcze w listopadzie zaczęli kolejne prace na ulicy Świętej Trójcy, Koronowskiej i Wrocławskiej.

- Wszystko dzięki udanym przetargom na wcześniejsze inwestycje. Udało się nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, dlatego postanowiliśmy wykonać więcej remontów - mówi Kosiedowski. - Wybierając ulice do remontu, zawsze kierujemy się przede wszystkim ich stanem, ale też zastanawiamy się, jak ważne są na danym osiedlu. Dobrym przykładem jest ul. Wrocławska. Ten rejon Okola jest silnie rewitalizowany. Nowy budynek usługowo-biurowy stoi już od strony ul. Grunwaldzkiej. Od strony parku inwestycję mieszkaniową planuje Budlex - mówi Kosiedowski. - Oszczędności udało się też przeznaczyć na pierwsze nowe nawierzchnie w Fordonie - dwa fragmenty na ulicach Andersa i Akademickiej prowadzące do ronda ONZ. Cieszymy się, że udało się je przyspieszyć, zwłaszcza że ulice te były już mocno zdegradowane. W ostatnim czasie nie bez znaczenia były m.in. prace budowlane na trasie nowego tramwaju. Nie wszystkie naprawy realizuje spółka Tramwaj Fordon - wyjaśnia.

Drogowcy zapewniają, że wszystkie remonty przeprowadzają kompleksowo, by już nigdy nie powtórzyła się sytuacja jak na ulicy Glinki, gdzie skrzyżowanie ze Szpitalną zalewane było od lat po każdym większym deszczu. Powodem był brak systemu odwodnienia. Prace na remontowanych ulicach podlegają też gwarancji wykonawcy 3- lub 5-letniej. Systematycznie sprawdzamy stan dróg. Zgłaszamy uszkodzenia nawierzchni, pęknięcia w asfalcie, rozregulowanie pokryw studni. Taka polityka gwarantuje większą trwałość nawierzchni i jest dla nas bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na inne inwestycje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
... a przetarg wygra znowu eurovia albo trakcja i będziemy mieli powtórkę z rozrywki... Ehh - jak jadę np. przez Toruń i widzę, że odcinek drogi remontuje Strabag, że studzienki i wpusty DA RADĘ WYKONAĆ bez poprawek, że jest równo, i uwaga - że inwestycję oddaje się przed terminem!!! - to smutno mi się robi, że u nas się tak nie da :(
@4_don_ziom Haha ktoś zapomniał okropnie opóźnione rok temu roboty M.in. Na Brzozowej przez Strabag z lipna jakością i poprawkami
już oceniałe(a)ś
2
0
A Smukalska tradycyjnie wypada z planu? Jeszcze 1,5 miesiąca był tu artykuł o konsultacjach społecznych i nadchodzącym remoncie.
@gw-no Smukalską konsultowali może wreszcie coś i z nią zrobią ale cieszy że Saperów wyremontują :)))
już oceniałe(a)ś
5
0
Super - prosze tylko aby przy okazji remontow mega mozgi z ZDMiKP zmodernizowało (tam gdzie mozna) niektore skrzyzowania w postaci dodania prawo i lewoskretow.
@tedek1 zapomnij Tedek1......Skoro nawet na Nowokieleckiej ktora budowali w tym roku nie pomysleli o takich luksusach jak lewoskrety. Musialbys im wymienic mozgi... ps a jak tam wyremontowana Koronowska?ktora nastepna ulice bedaca w dobrym stanie chce wyremontowac ZDMiKP?
już oceniałe(a)ś
5
3
A jaki jest sens remontować ulicę, przy której będzie duża nowa inwestycja?! Przecież stada przeładowanych ciężarówek i ciężki sprzęt budowlany błyskawicznie zrujnują nową nawierzchnię. Ale ja przecież nie jestem specem od dróg, ja tylko logicznie myślę...
już oceniałe(a)ś
4
1
Ulica Bydgoska tradycyjnie ma udowadniać na jakim poziomie cywilizacji i kultury technicznej są władze miasta i Prezydent i udowadnia buble projektowe i inwestycyjne w mieście. To ciekawostka XXI wieku że projekt lini tramwajowej do Fordonu, w Fordonie spowodował wzrost ilości miejsc niebezpiecznych dla transportu samochodowego a pieszych wogle pominięto kierując ich utarte od lat ścieszki do np. dużych sklepów, marketów przez tory tramwajowe.
już oceniałe(a)ś
0
0
Super wiadomość, rewelka, bardzo się cieszę. Oszołomiła mnie, że Żenada-Rafałek dostrzega konieczność remontów lub budowy nowych ulic bo miasto się rozwija. Tylko jakoś qrwa mieszkając niby w mieście i to b. blisko jego centrum (bliski Miedzyń), wjeżdżając do garażu lub wchodząc do domy każdorazowo wnoszę na obuwiu kilkadziesiąt gramów piachu/błota (niepotrzebne skreślić). No ale podatek od nieruchomości to mam płacić jakbym mieszkał przy utwardzonej ulicy. Tak długo jak długo jej nie będę za oknem widział to takiego wała!
@derwitz No cóż. Ty nie załatwisz Bruskiemu na stare lata ciepłego etaciku. Deweloperka tak.
już oceniałe(a)ś
0
0