Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spodziewali się oni 15-20 osób, a tymczasem sala Mózgu bardzo szybko się wypełniła. W sumie pojawiło się w niej kilkadziesiąt osób. Część z nich przyszła z flagami narodowymi

- Nie spodziewaliśmy się was aż tylu. Ale to świetnie, że tu jesteście - mówiła Aleksandra Solecka, jedna z organizatorek KOD w naszym regionie. - Nie chcieliśmy robić manifestacji, bo nie liczyliśmy, na aż taki odzew - dodawała.

Bydgoszcz była jedynym z ostatnich dużych polskich miast, w których KOD praktycznie nie działał. Teraz ma to się zmienić. Na spotkaniu w klubie Mózg pojawili się nie tylko nie bydgoszczanie, ale też mieszkańcy okolicznych miejscowości.

- Nie chcemy obalać rządu, chcemy tylko, by nas wysłuchał - zapowiadali organizatorzy. Dyskusja trwała ponad godzinę. Ludzie w różnym wieku zgłaszali swoje propozycje. Nie zabrakło też tych, którzy już w sobotę zadeklarowali się, że chcą organizować bydgoski oddział KOD.

- Nigdy nie angażowałam się w politykę, ale to, co się teraz dzieje w naszym kraju wymaga mojego głosu - mówiła Katarzyna Zabłocka. W podobnym tonie wypowiadał się także uczeń III LO Damian Szynkowiak, który jest też członkiem młodzieżowej rady miasta. - Młodzież jest przyszłością Polski. Nie chcemy być bierni - mówił. Na spotkaniu byli też dwaj obecni radni PO - Jakub Mikołajczak i Lech Zagłoba-Zygler.

Uczestnicy brawami powitali czwórkę osób, która do Bydgoszczy przyjechała prosto z Warszawy, gdzie wzięli udział w ogólnopolskim marszu. W stolicy w obronie demokracji demonstrowało blisko 50 tys. osób.

Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze plany lokalnego Komitetu Obrony Demokracji. Niewykluczone, że już w najbliższym czasie jego sympatycy przejdą ulicami Bydgoszczy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.