Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wraz z przebudową węzła zachodniego i budową linii tramwajowej do Fordonu budowa i modernizacja trzech stacji kolejowych w Bydgoszczy zakończy realizację projektu BiT City w Bydgoszczy. Jak zapowiedzieli drogowcy na podsumowującej inwestycję konferencji - główne prace sfinalizowane zostaną planowo do końca grudnia, a na początku przyszłego roku prowadzone będą jeszcze drobne prace wykończeniowe i przeprowadzone zostaną nasadzenia zieleni.

Stacja Bydgoszcz Błonie powstaje w miejscu, w którym jeszcze w PRL-u był planowany przystanek kolejowy. Plan budowy obejmował modernizację kładki nad torami, budowę dwóch peronów o długości 200 metrów, które z kładką połączone są schodami i windami. Zaprojektowana została też przebudowa ul. Madalińskiego, z pętlą autobusowa z dyżurką dla kierowców, parkingiem dla samochodów i rowerów.

Trwa przebudowa drugiego peronu na stacji Bydgoszcz Bielawy. Ułożone zostały już płyty krawędziowe. Wykonywane są teraz nawierzchnie. - Budowę zintegrowanego węzła komunikacyjnego Bydgoszcz Bielawy podzielono na dwa etapy realizacyjne. W ramach etapu I zaplanowano rozbiórkę istniejących peronów wraz wyposażeniem i dojściami oraz budowę ich miejscu nowej konstrukcji peronów jednokrawędziowych. Zostały zaprojektowane tak, by spełniały potrzeby osób niepełnosprawnych. Do peronów dobudowywane są także krótkie odcinki chodników. Peron od strony południowej został już przebudowany. Na stacji zamontowane będą też nowe estetyczne wiaty. Od strony ul. Kamiennej montowane jest również ogrodzenie. Prace zakończą się jeszcze w tym miesiącu. - zapewniają drogowcy. Kolejny etap przebudowy to w ramach nowej perspektywy unijnej - remont kładki nad torami, która zostanie wydłużona aż za ul. Kamienną.

Inwestycja na stacji Bydgoszcz Leśna to nowy budynek dworcowy, dwa perony o długości 300 metrów oraz przejście podziemne pomiędzy nową pętlą autobusową, peronami aż do lasu po drugiej stronie torów. W projekcie nie zabrakło parkingów dla samochodów i rowerów.

Trzy węzły komunikacyjne integrujące transport kolejowy, samochodowy, autobusowy, rowerowy oraz pieszy na stacjach: Bydgoszcz Błonie, Bydgoszcz Leśna, Bydgoszcz Bielawy to część zadania "Budowa wiaduktów i przystanków kolejowych w bydgosko -toruńskim obszarze metropolitalnym BiT -City", którego koszt całkowity w województwie to 118 milionów zł. Projekt objął też budowę zintegrowanego węzła komunikacyjnego w Cierpicach i budowę bezkolizyjnego przejazdu na skrzyżowaniu drogi z torami kolejowymi w Solcu Kujawskim. W ramach projektu powstał wiadukt kolejowy, który pozwala na przeprowadzenie ruchu kolejowego nad drogą wojewódzką nr 249 i pełni funkcję podziemnego przejścia dla pasażerów wsiadających i wysiadających z pociągów i dojścia do peronów. W Solcu planowana jest też budowa nowego Punktu Obsługi Podróżnych.

Przy odnowionych peronach będą zatrzymywać się pociągi obsługujące trasę BIT City (Bydgoszcz - Toruń). Dzięki nowym węzłom ułatwione będą też przesiadki pomiędzy różnymi środkami transportu. Zadanie jest uzupełnieniem budowy nowego dworca głównego i nowej stacji przesiadkowej Bydgoszcz Wschód, która powstała w ramach budowy tramwaju do Fordonu.

Znane są już plany związane z obsługą nowych węzłów poprzez linię komunikacji miejskiej. Na dworzec Błonie zostanie skierowana linia nr 53 łącząca ją z osiedlami Górzyskowo, Szwederowo, Wzgórze Wolności, Wyżyny i Kapuściskami. Dworzec Leśne nadal ma być obsługiwany przez linie 52 (kierunek Błonie), 65 (Fordon), 68 (Glinki) oraz podmiejskie 93 i 94 (obsługujące gminę Osielsko). Przy dworcu Bielawy zatrzymywać będą się autobusy linii 83 (w kierunku Czyżkówka i Fordonu) a w sezonie letnim także wybrane kursy linii nr 73 (kierunek Łęgnowo, Kapuściska).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.