Chcą doświadczać. I rozerwać się po pandemii. Dlatego dobrym pomysłem na bożonarodzeniowe prezenty dla nastolatków są przeróżne vouchery albo dostęp do platformy z muzyką czy serialami. Ucieszy ich też spokojna rozmowa i brak podziałów przy świątecznym stole. Młodzi zdradzają, na które świąteczne prezenty i gesty czekają najbardziej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poradnik dla boomerów piszą: Roksana Wolsza, Martyna Kamińska, Aneta Salamończyk i Jakub Pawlikowski z VII LO w Toruniu, Szymon Świerczek, Dominik Woszyński i Patryk Goliński z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy, Roksana Wolsza z VII LO w Toruniu, Martyna Kamińska z VII LO w Toruniu, Aneta Salamończyk z VII LO w Toruniu, Jakub Pawlikowski z VII LO w Toruniu, Szymon Świerczek, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy, Dominik Woszyński, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy, Patryk Goliński, ZSM nr 1 w Bydgoszczy.

********

W dzisiejszych czasach bardzo trudno zadowolić nastolatka, wręczając mu jakikolwiek prezent. Można powiedzieć, że każdy już wszystko ma. Starsze osoby myślą, że młodzież będzie najbardziej zadowolona z najnowszego sprzętu elektronicznego czy też po prostu z jakichś drogich prezentów. Jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Po zapoznaniu się z opinią innych osób doszłam do wniosku, że to, co cieszy najbardziej, to rzeczy dane prosto z serca, które niekoniecznie muszą być drogie. Ważne, by znać dobrze osobę, której się robi prezent.

Nastolatków ucieszą przede wszystkim doświadczenia, takie jak np. skok z bungee czy jakieś wyjazdy. Również album ze wspólnymi, pełnymi wspomnień zdjęciami jest dobrym pomysłem. Nastolatkowie nie potrzebują teraz otrzymywać jakichś cennych, materialnych przedmiotów. Chcą dostać na przykład pieniądze, które sobie odkładają na jakiś swój wymarzony cel i nie muszą to być wcale duże kwoty. Różnego typu karnety, na przykład na siłownię oraz książki fantasty są teraz bardzo popularne wśród młodzieży.

Roksana Wolsza z VII LO w Toruniu

Jeśli chodzi o prezenty, to nastolatkowie w dzisiejszych czasach potrafią być naprawdę wybredni. Wśród młodych, z którymi rozmawiałam, zdecydowanie wygrywają gadżety elektroniczne. Im nowsze, tym lepsze, szybsze, mające więcej pamięci, większy ekran. Zauważyłam jednak, że gadżety elektroniczne nie miały takiej dużej przewagi nad innymi prezentami, jak myślałam. Bardzo popularne stały się również przeróżne kupony, tzw. vouchery. Nastolatkowie po pandemii chcą jednak doznać odrobiny frajdy, zabawy, dreszczyku emocji. Mogą być to vouchery, np. na skok na bungee, przejażdżka szybkim, drogim samochodem po torze z zawodowym kierowcą. Książki, gry wideo czy gry planszowe też się pojawiały, ale nie mogłam ustalić „głównego" tematu tych prezentów.

Martyna Kamińska z VII LO w Toruniu

Nastolatkowie cieszyliby się z następujących prezentów: smartwatch, słuchawki bezprzewodowe, głośnik bezprzewodowy, gry na konsole, smartfony, deskorolka elektryczna, laptop, karty upominkowe do ulubionego sklepu, abonament do audioteki.

Myślę, że w większości domów przed świętami młodzież cieszy się ze świąt Bożego Narodzenia. Zdobi choinkę, kupuje prezenty najbliższym, pomaga w przygotowaniu potraw na wigilię i święta, piecze ciasta i pierniki.

Aneta Salamończyk z VII LO w Toruniu

Coroczny dylemat – jaki komu prezent kupić na święta? Bo przecież nie każdy lubi to, co ty. No, chyba że czyiś dziadek lubi grać w najnowsze gry, a mama słuchać nowoczesnego rapu. Mogę natomiast podpowiedzieć, co nastolatkowie mogliby chcieć i zbuduję z tego krótką listę. Dodam, że listę tę ustalałem z kilkoma rówieśnikami, ale mimo wszystko są osoby z innymi gustami, więc może nie być to 100 proc. pragnień każdego nastolatka. Po pierwsze – nowa technologia – mam na myśli nowoczesne smartfony lub wydajne komputery i laptopy. Kolejne na liście są książki (ale naszych czasów – szczerze to chyba nie znam osoby, która z przyjemnością sięga po dzieła np. Mickiewicza) i muzyka (mało kto teraz kupuje płyty, a tym bardziej winyle, więc wystarczy dostęp do Spotify Premium). Czasami niektórzy wolą po prostu pieniądze, mimo że jest to mało klimatyczne jak na święta. No i oczywiście słodycze, bo kto ich nie lubi?

Jakub Pawlikowski z VII LO w Toruniu

Czas przedświąteczny to piękny czas, gdzie każdy z nas przygotowuje się na święta Bożego Narodzenia. Te przygotowania obejmują różne sfery naszego życia, z kuchni unoszą się piękne zapachy potraw, młodsi jak i zarówno starsi uczęszczają na roraty, kupujemy sweterki świąteczne. Również ważnym aspektem okresu przedświątecznego jest zakup prezentów dla naszych bliskich. Takich zakupów nie warto odkładać na ostatni moment szczególnie w czasach zakupów online, gdzie paczki w tym czasie są dość opóźnione. Drugim problemem takich zakupów jest odwieczne pytanie, mianowicie: Co kupić? Pytanie padające w szczególności w stosunku do osób młodych, gdzie starsze pokolenie nie ma pojęcia, jaki prezent sprawić.

Postaram się przedstawić trzy zróżnicowane, ale dość uniwersalne prezenty dla osób młodych. Pierwszy pomysł to Smartband Xiaomi Mi band 5. To połączenie „staromodnego" prezentu z powiewem nowości. Elegancki zegarek z funkcjonalnością nowoczesnych e-zegarków. Nada się zarówno dla gadżeciarza, jak i osoby uprawiającej sport (zegarek monitoruje naszą wszelką aktywność, progresy oraz jest odporny na zanurzenie w wodzie i wstrząsy). Koszt takiego zegarka to 100 złotych. Kolejny pomysł to gra Need for Speed: Payback. Zakup tej gry to również pewne nostalgiczne połączenie wersji pudełkowej ze świetną współczesną grą. Ta gra nada się szczególnie dla fanów wyścigów czy też samochodów. Mimo nastawienia na efekty i wygląd aut gra nie odbiega fabularnie. Ten produkt można nabyć za 70 złotych. Trzecia, ostatnia propozycja dobrej, jakości nóż.

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, jak wiele zastosowań ma nóż, jednakże funkcja jego jest jedna: przecinanie, cięcie. Dobrej jakości nóż przydać się może zarówno dla survivalowca, jak i dla wędkarza czy grzybiarza. Oczywiście nie tylko dla takich dziedzin nóż może się przydać, będzie on dość uniwersalny dla wielu dziedzin. Ciekawą opcją jest nóż z grawerem, dedykacją.

Ze względu na wiele zastosowań takiego noża nie podaje tutaj konkretnego modelu. Za taki nóż przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 150 złotych.

Szymon Świerczek, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy

Co przeciętny nastolatek chciałby dostać na Gwiazdkę?! To i trudne, i proste pytanie. Zapytawszy kolegów i koleżanki ze szkoły, usłyszałbym pewnie różne odpowiedzi. Jeśli padałyby one bez głębszej refleksji, to pewnie byłby to jakiś nowy smartfon, np. Samsung Galaxy S21 albo iPhone 13 PRO, może jakiś nowy laptop Alienware, może konsola nowej generacji Playstation 5 albo Xbox One X. Ale w perspektywie tego co za nami i tego, co może nas jeszcze spotkać, marzenia się zmieniają, a wartościowanie staje się zupełnie inne.

Po głębszej chwili refleksji pojawiają się zupełnie inne pomysły na prezent. Co dla nas byłoby największym prezentem? Coś, czego nie można kupić za żadne pieniądze świata, po prostu zdrowie osób nam najbliższych: naszych rodziców i (mimo zwad i wad), naszego rodzeństwa oraz naszych dziadków. Co za tym idzie, w tym kanonie prezentowym pojawia się miłość. Prawdziwa miłość – taka na co dzień, nie od święta, taka, która sprawia, że każdego dnia i każdej chwili możemy poczuć się wyjątkowi i wiemy, że jest ktoś, kto odda za nas nawet swe życie. Dla innych będzie to również pełny dom, w którym jest dwójka kochających się i szanujących rodziców, którzy poza sobą nie widzą świata i dają nam wspaniałe wychowanie i przykład.

Aż wreszcie jeden z najpiękniejszych prezentów na świecie – rodzina, która mimo całego zła tego świata siada razem przy wigilijnym stole, wspólnie się modli, spożywa posiłek, rozmawia, dzieli się opłatkiem, składając sobie płynące z serca życzenia i obdarowując się prezentami. Rodzina, która pamięta o tradycjach, czyli nakryciu dla wędrowca, sianku pod obrusem, 12 daniach i wspólnym i radosnym śpiewaniu kolęd, tych wspaniałych, polskich, tradycyjnych.

Cennym jest coś, co przygotuje dla nas ktoś, kto nas zna, ktoś, kto z nami rozmawia i idealnie trafi w nasze potrzeby, nawet jeśli jest to jedynie naprawdę malutki drobiazg, który świadczy o naszych relacjach i szacunku. Może to być prezent, który ten ktoś zrobi dla nas własnoręcznie, poświęcając na to swój czas i swoje siły. Bo czy świąteczna kartka zrobiona przez chłopaka czy dziewczynę nie będzie miała dla nas wartości dużo cenniejszej niż największa fortuna. Pointując pięknie za słowami piosenki, która wprawdzie jest reklamą, ale wyjątkową – największe prezenty zawsze mamy w naszych sercach.

Dominik Woszyński, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy

Zaczynają się przygotowania, kupowanie prezentów, ozdób choinkowych i zwiedzanie jarmarków. Dla uczniów może oznaczać czas próbnych matur i nowych wyzwań. Tych uczniów możemy jednak podzielić na dwa typy – na tych zawzięcie powtarzających oraz tych podchodzących do wyzwań na spokojnie i niedenerwującymi się przedbiegami. W obu przypadkach jednak wyniki wpłyną na ich dalszą edukację i tym samym na ich los.

Gwiazdka i Nowy Rok (2022) już zerkają zza horyzontu, a nam nasuwają się pytania, jak w tym roku spędzimy czas z bliskimi? Czy będą nowe obostrzenia? Choć pewnie młodzież bardziej interesuje to, gdzie i z kim spędzą zbliżający się sylwester. Niezależnie na co czekamy, nasze plany stoją pod znakiem zapytania i są jedną wielką niewiadomą. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, nie wiemy, w jakim kierunku posunie się pandemia oraz czy nie będzie wiążących się z tym nowych obostrzeń/ restrykcji. Miejmy nadzieję, że nie będą one konieczne, a czas świąt spędzimy w miłym i spokojnym towarzystwie naszych najbliższych, a nowy (i miejmy nadzieję – lepszy) rok rozpoczniemy hucznie i w szampańskim nastroju.

Ten czas był też czasem wielu podziałów – i tych politycznych, i tych ideowych. Przypomniano nam o różnicach między nami i naszymi poglądami. Strony konfliktu zapominają jednak o tym, jak rozmawiać, na czym polega życie w zgodzie oraz czym jest tolerancja. Nienawiść przeciwko nienawiści. Zamiast słuchać, krzyczymy: „Moja racja jest mojsza niż twoja twojsza". Co jednak zrobić? Możemy chyba tylko zmierzyć się z tą refleksją i mieć więcej wyrozumiałości dla tych, których nienawidzimy i łączyć się przeciwko tym, co dzielą.

Patryk Goliński, ZSM nr 1 w Bydgoszczy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem