Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Weronika Drozd: Jak trafiłaś do grupy wolontariuszy WOŚP? Ile razy już kwestowałaś?

Julia Strzelecka, wolontariuszka, która "zagra" w 29. Finale WOŚP: Swoją przygodę z WOŚP zaczęłam dość dawno, bo w podstawówce. Wtedy pierwszy raz zostałam wolontariuszką i z tego, co pamiętam, był to jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu. Finał WOŚP odbywał się zawsze w mojej szkole, więc wielokrotnie chętnie pomagałam przy przygotowaniach do tego przedsięwzięcia. W liceum, poza drugą klasą, w której miałam lekcje indywidualne, również w każdym roku byłam wolontariuszką.

Słyszałam, że lokalne restauracje pomagają wolontariuszom ogrzać się i często fundują ciepłe posiłki - w sam raz na zimne, niedzielne pomaganie i zbieranie pieniędzy na specjalistyczne sprzęty medyczne.

- Wolontariusz zawsze może liczyć na ciepły napój w postaci kawy bądź herbaty oraz darmowy posiłek. W czasie kwestowania obejmowały nas również darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Czy tego typu wolontariat wymaga dużo siły fizycznej, a może jest to pewnego rodzaju wysiłek psychiczny?

- Wolontariuszem może zostać praktycznie każdy, zarówno mały, jak i duży. Nie potrzeba tutaj wiele siły fizycznej, a raczej dużo chęci, uśmiechu oraz dobrego nastawienia. Trzeba być przygotowanym jedynie na to, że nie każdy wyraża chęć wsparcia Fundacji WOŚP, nie należy jednak przekonywać takiej osoby do naszych racji, każdy postępuje zgodnie ze swoim sumieniem i w tej sytuacji musimy to uszanować.

Jak wygląda proces zapisania się do WOŚP?

- W tym roku, aby zostać wolontariuszem WOŚP, wystarczyło wejść na stronę internetową WOŚP. Jeżeli mamy ukończone 18 lat, wystarczy, że założymy konto w serwisie i dołączymy do sztabu znajdującego się w naszej okolicy. Jako rodzic bądź opiekun prawny także mamy możliwość, aby wspólnie z dzieckiem zostać częścią nadchodzącego finału. Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, jest wyjątkowa, dlatego też w tej edycji możemy zbierać pieniądze w internecie za pomocą e-Skarbonki, bez wychodzenia z domu!

Jak myślisz dlaczego WOŚP nadal wywołuje kontrowersje? Co o tym sądzisz?

- Fundacja WOŚP od wielu lat wspiera miliony Polaków. Szpitale są wypełnione sprzętem z czerwonymi serduszkami. Jestem dumna z tego, iż jestem częścią fundacji i mogę dołożyć chociażby małą cegiełkę do tego wszystkiego, co robi Jurek Owsiak wraz z całą wspaniałą resztą. Swoją drogą, ogromne gratulacje dla niego i dla całej ekipy, bo to, co robią, jest dla mnie niepojęte. Co roku niecierpliwie czekam na moment, w którym ogłoszony zostanie nowy rekord. To niesamowite uczucie. Nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy są negatywnie, a nawet i agresywnie nastawieni do całej tej inicjatywy. W tym momencie zawsze zadaję sobie pytanie: "a Ty co dobrego robisz dla innych"?

Wygląda na to, że w pracy w wolontariacie nie ma żadnych minusów!

- Bycie wolontariuszem to wspaniała sprawa. Jestem w stanie zagwarantować, że jeśli ktoś raz spróbuje, automatycznie będzie chciał więcej i więcej. Sama jestem tego najlepszym przykładem, ponieważ oprócz WOŚP bardzo bliska jest mi również Fundacja DKMS, Szlachetna Paczka, Dr. Clown i wiele, wiele innych. To, ile szczęścia daje bezinteresowna pomoc innym, jest niewyobrażalne. Pragnienie pomagania jest w każdym z nas, trzeba je tylko odkryć. Serdecznie każdemu polecam zostanie wolontariuszem w Fundacji WOŚP i przekonanie się, że zagramy razem do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.