Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Daniel ma porażenie mózgowe. Trenuje wioślarstwo, jest w kadrze parawioślarskiej. 29-latek początkowo bał się wirusa. Strach trwał przez pierwsze dwa miesiące, potem minął. Dzięki niemu znalazł czas na książki i audiobooki. Ze znajomymi bywa różnie – sam jest otwarty na spotkania, ale nie każdy jest skłonny do tego. Daniela denerwuje jedno – brak równych i rzetelnych informacji odnośnie zachorowań. Chciałby, by każdy pozytywnie działał dla każdego w tak trudnym czasie.

Magda na wózku jest od dziecka. Także trenuje wioślarstwo. Ostatnio zaczęła kurs prawa jazdy. Niestety, koronawirus krzyżuje jej plany i na razie nie podchodzi do egzaminu. Ale dwudziestolatka nie narzeka. Twierdzi, że jej życie w pandemii bardzo się nie zmieniło. Tyle że z powodu nauczania zdalnego nie traci kilkudziesięciu minut na dojazd na wykłady. Jej relacje ze znajomymi polepszyły się, a ona znalazła ostatnio pracę.

Życie 20-letniej Ani zmieniło się całkowicie. Ciągłe siedzenie w domu, brak kontaktu ze znajomymi sprawiły, że nie czuje się zbyt dobrze. Powróciły epizody depresyjne. Potęguje je nauczanie zdalne. Dziewczyna twierdzi, że nie potrafi się skupić na nauce, kiedy przebywa w domu, gdzie są inni domownicy, obowiązki domowe.

Marta (22 lata) spędza czas w domu, uczy się i wraz ze znajomymi wolontariuszami robi akcje charytatywne dla dzieci i seniorów w szpitalach, czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

- Moje życie także zbytnio się nie zmieniło – uczę się do matury, co nie jest łatwe w dzisiejszych czasach, gdy wszystko nas rozprasza, widuję się czasem ze znajomymi i nie boję się wirusa. Spędzam czas w domu, rozwijając swoje pasje – szczególnie związane z robieniem makijażu.

Jak się okazuje, wcale nie różnimy się od was – osób pełnosprawnych. Nie jesteśmy zamknięci, potrafimy także się spotykać, poznać i rozwijać swoje pasje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.