Nie trzeba się nawet zbyt dokładnie rozglądać, aby odpowiedzieć na pytanie: Co mamy z Unii? Czujemy to w Bydgoszczy, np. wsiadając do tramwaju, spacerując po bulwarach nad Brdą. Widzimy zmiany w całym regionie. Wybierzmy, która z tych zmian jest najważniejsza i najbardziej się przydała
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za półtora miesiąca Polska, jako członek Unii Europejskiej, wkroczy w pełnoletniość. 1 maja minie 18 lat, kiedy nasz kraj stał się częścią Europy, a my jej obywatelami. W czerwcu 2003 roku zagłosowaliśmy za wstąpieniem do Unii w referendum. Na pytanie: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?" pozytywnie odpowiedziało 77,5 proc. głosujących. W referendum wzięło udział niemal 59 proc. dorosłych Polaków. Fundamentem Unii są jej wartości: poszanowanie godności człowieka i jego praw, wolności, równości, demokracji, państwa prawa, solidarności.

Unia Europejska to także pieniądze. Jak podaje portal mapadotacji.gov.pl, w całym województwie kujawsko-pomorskim UE dofinansowała już 16440 różnych projektów: związanych z inwestycjami, budową dróg i sieci kolejowych, obiektami kultury, ekologią, oświatą i edukacją. Można by długo wymieniać, ale niech teraz przemówią liczby.

Potężne pieniądze rozwinęły Bydgoszcz i region

Wartość wszystkich projektów w regionie wyniosła już, jak podaje mapadotacji.gov.pl aż 64,5 mld zł. Ich dofinansowanie z Unii wyniosło 36,1 mld. W ciągu 18 lat np. w Bydgoszczy było ich tak wiele, że trzeba o nich przypominać, jeśli nie zrobią tego specjalne tablice stojące przy drogach, liniach tramwajowych, szkołach i w wielu innych miejscach. Pamiętajmy, że np. nowy gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który kosztował ponad 45 mln zł, został w większości sfinansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w perspektywie unijnego finansowania na lata 2007-2013. To tylko jeden z przykładów. Do biblioteki UKW zajrzała zainteresowana jej zbiorami mniejszość, ale na pewno każdy z bydgoszczan odwiedził Wyspę Młyńską, wielu jechało tramwajem do Fordonu.

Miejsc i spraw, które zmieniły się w Bydgoszczy i regionie dzięki temu krokowi Polski w stronę Zachodu i Europy, są setki.

W plebiscycie „Wyborczej" chcemy, aby mieszkańcy, nasi czytelnicy wybrali miejsce lub sprawę, która według nich jest najważniejsza. Zaproponowaliśmy 12 takich projektów zrealizowanych w Bydgoszczy i zachodniej części Kujawsko-Pomorskiego. Powstawały w ciągu całej, 18-letniej już obecności Polski w Unii.

Szukamy Złotych Gwiazd. Nasze propozycje

1. Rozbudowa ul. Kujawskiej w Bydgoszczy

Nowe połączenie tramwajowe centrum z Górnym Tarasem. Zmodernizowano także rondo Kujawskie i ronda Bernardyńskie.

2. Budowa i poszerzenie ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy

Powstała dwupasmowa trasa wyjazdowa z miasta, łącząca je z obwodnicą Bydgoszczy w ciągu drogi ekspresowej S5.

3. Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej i Młynu Rothera ze spichrzami w Bydgoszczy

Zmiana w samym sercu miasta, dzięki której bydgoszczanie odzyskali wyspę na Brdzie, a za kilka miesięcy zobaczą pierwszą część nowoczesnej ekspozycji poświęconej związkom wody z człowiekiem i miastem oraz możliwościom ludzkiego mózgu.

4. Rewitalizacja Starego Fordonu

Trwają obecnie ostatnie prace nad odnowieniem rynku oraz budową uliczek prowadzących w kierunku nabrzeża Wisły, gdzie powstanie promenada.

5. Budowa Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

W miejscu starej siedziby tej placówki teatralnej powstał całkowicie nowy obiekt, druga scena teatralna mieście, przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży.

6. Rozbudowa parku solankowego w Uzdrowisku Inowrocław

W uzdrowisku powstał rekreacyjny basen Inowrocławska Terma. Wyremontowano tężnie i znacznie powiększono park przeznaczony dla kuracjuszy.

7. Rewitalizacja parku Kochanowskiego w Bydgoszczy

W dzielnicy muzycznej odnowiono ponad 100-letni park, który zyskał całkowicie nowe ścieżki oraz wyjątkowy, „muzyczny" plac zabaw dla dzieci.

8. Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna

Nowa, szklana konstrukcja zamyka perspektywę ul. Dworcowej, razem z widocznym, odrestaurowanym zabytkowym, „wyspowym" budynkiem dworca.

9. Rewitalizacja bulwarów i nabrzeża Brdy w Bydgoszczy

Nad rzeką, w centrum miasta, udało się stworzyć ciąg bulwarów, idealne miejsce do spacerów dla mieszkańców.

10. Trasa Uniwersytecka z mostem nad Brdą

Nowoczesna konstrukcja mostu sprawiła już kłopoty, ale przeprawa łącząca śródmieście z Górnym Tarasem Bydgoszczy jest już czynna.

11. Linia tramwajowa do Fordonu

Łączy centrum Bydgoszczy z największą dzielnicą miasta zamieszkaną przez ponad 70 tys. osób, ułatwiając znacznie dojazd.

12. Zakład Termicznego Przekształcenia Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy

Długa nazwa oznacza nowoczesną spalarnię odpadów. Powstała tam także elektrociepłownie wspomagająca system ciepłowniczy w mieście.

Czekamy na wasze zgłoszenia

12 naszych propozycji to jednak na pewno za mało. Dlatego prosimy bydgoszczan i mieszkańców regionu o wskazanie kolejnych, które są ich zdaniem najważniejsze. Dołączymy te propozycje do dwunastki „Wyborczej".

Nie ma żadnych ograniczeń. Chodzi o to, żeby wybrać to, co w tej chwili najlepiej oceniacie z punktu widzenia użyteczności, jakości życia i zmian w swoim otoczeniu. Można proponować projekty „twarde (drogi, przedsiębiorczość, projekty badawcze, odnawialne źródła energii), jak i „miękkie" (edukacja, rynek pracy, integracja społeczna).

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 18 lutego. Prosimy propozycję i jej krótki opis przesłać na adres mejlowy miejski@bydgoszcz.agora.pl. Z hasłem w tytule „Szukamy Złotych Gwiazd".

embed
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem