Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gala Supermiasta wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. To nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia stworzenia w Polsce wolnych samorządów.

Te trzy dekady to spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje, przemiany społeczne; nasze miasta są teraz zupełnie inne niż na początku lat 90. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? Zapytaliśmy o to mieszkańców 31 polskich miast.

W plebiscycie, który miał formę internetowego głosowania, wzięło udział ponad 39 tysięcy osób. Wyniki pokazały, jak bardzo nasze miasta się różnią – i jak bardzo są wyjątkowe. Nasza duma to np. pięknie odnowione tereny nad rzekami i przywrócenie ich miastom (Bydgoszcz, Szczecin, Gorzów), inwestycje komunikacyjne (metro w Warszawie, most Solidarności w Płocku, lotnisko w Gdańsku), przedsięwzięcia gospodarcze (Targi Kielce, fabryka Opla w Gliwicach) i kulturalne (Literacki Sopot, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Teatr Stary), inicjatywy ekologiczne (walka ze smogiem w Krakowie), wreszcie – zjawiska społeczne (wielka solidarność wrocławian w czasie powodzi, wartości związane z hasłem „Wolne Miasto Poznań”).

Uroczyste podsumowanie plebiscytu – 16 czerwca. Ze względu na okoliczności gala odbędzie się online. Ale to nie ma wpływu na jej atrakcyjność. W programie: wystąpienie Adama Michnika, debaty z prezydentami polskich miast (o tym, jak zmieniały się samorządy przez 30 lat, o tym, jak walczyły z koronawirusem, o tym, jakie są ich relacje z rządem), muzyka (zagra Wojtek Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne i Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy). A także wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne. Galę poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Gala będzie transmitowana na wyborcza.pl. Zaczynamy we wtorek (16 czerwca) o godz. 18.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.