Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozpoczynamy głosowanie w naszym plebiscycie Supermiasta. Wybór z setek większych i mniejszych działań bydgoszczan tych dziewięciu, które uznamy za szczególne powody do dumy w ostatnim 30-leciu, to zadanie karkołomne.

ZAGŁOSUJ w podziękowaniu darmowa prenumerata cyfrowa 

Gdy z perspektywy czasu spoglądamy na to, co się tutaj wydarzyło, otwierają się oczy. Zrobiliśmy potężny skok cywilizacyjny. I nie chodzi tylko o inwestycje, miejsca pracy, lecz przede wszystkim pobudzenie aktywności bydgoszczan i zbudowanie bydgoskiej tożsamości. To taka duma, w dobrym tego słowa znaczeniu, z miejsca, w którym się żyje. A to wywołuje chęć działania. Na naszej liście aż dwa punkty do tego się odnoszą – to zarówno Bydgoski Budżet Obywatelski, jak i aktywizacja ruchów oddolnych, stowarzyszeń, fundacji do działań dla dobra wspólnego.

Supermiasta. W ładnym miejscu chce się żyć

Tej dumy nie byłoby bez dostrzeżenia, że żyjemy w mieście ładnym i zadbanym. W naszej redakcji przez lata kładliśmy na to nacisk, prowadząc akcję „Bydgoszcz. Odnowa” czy „Śródmieście. Odmieńcie je wreszcie”. Kolejne piękniejące kamienice, równe chodniki, renowacje, powołanie Rady Estetyki Miasta czy menedżera Starego Miasta i Śródmieścia – to wszystko zmienia naszą rzeczywistość na lepsze. I zachwyca tych, którzy Bydgoszcz odwiedzają. Potrafiliśmy też postawić na wartość unikalną naszego miasta – jego wspaniałe położenie nad Brdą.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Przywrócenie bydgoszczanom Wyspy Młyńskiej i nadrzecznych bulwarów jest rzeczywiście wspaniałym osiągnięciem samorządu. Do tego poprawa komfortu naszego życia dzięki rozwinięciu na wielką skalę infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, od hali Łuczniczka, Artego Areny, Torbydu poprzez nowoczesne hale i baseny szkolne, a także boiska po osiedlowe siłownie. Oczywiście nie zapomnieliśmy o rozwoju komunikacji tramwajowej za sprawą połączenia z Fordonem, a także o rozwoju infrastruktury drogowej w mieście.

Supermiasta. Inwestycje, które zmieniły Bydgoszcz

Motorem zmian miejskich jest gospodarka i miejsca pracy. Dlatego nikogo nie zdziwi zapewne obecność na naszej liście Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. 300 hektarów przestrzeni miejskiej zamieniło się w tętniące życiem miejsce działania blisko 150 firm, w których zatrudnienie znalazły tysiące osób. To nie zrobiło się samo, lecz jest efektem decyzji naszych samorządowców. Podobnie jak budząca kiedyś kontrowersje nowoczesna ekoelektrociepłownia, której dziś zazdroszczą nam inne miasta.

Co Waszym zdaniem zasługuje na największe uznanie? Wybór naprawdę jest trudny. Dla głosujących w podziękowaniu mamy dwumiesięczną, darmową prenumeratę cyfrową "Wyborczej".  

Supermiasta. Wydarzenia 30-lecia w Bydgoszczy

• Plebiscyt Supermiasta ogłosiliśmy dwa tygodnie temu. Najpierw czekaliśmy na Wasze propozycje. Spośród nich redakcyjne gremium po burzliwej dyskusji wybrało dziewięć, które poddajemy pod głosowanie.

• Głosować na naszej stronie internetowej bydgoszcz.wyborcza.pl można do 30 kwietnia. Wyniki ogłosimy 8 maja.

• 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Regulamin akcji i plebiscytu Supermiasta znajdziesz TUTAJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.