W niedzielę od godz. 12 do 21 ze sceny na Starym Rynku rozbrzmiewać będzie muzyka. Tu będzie najważniejszy punkt 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bydgoszczy. Ciekawych wydarzeń i licytacji jest jednak dużo więcej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jubileuszowy, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę (30 stycznia) skupi oczy i serca Polaków na pomocy w diagnostyce i leczeniu chorób wzroku u dzieci. Po Bydgoszczy  przez cały dzień z tradycyjnymi puszkami spacerować będzie 674 wolontariuszy. Mimo że czasu zostało niewiele, bydgoski sztab obawia się zmiany obostrzeń. – Nie wiemy, czego się spodziewać, ile ludzi przyjdzie, dzieciaków mogą rodzice nie wypuścić ze względu na pandemię. Nie wiadomo jeszcze do końca, czy nie wyskoczą jakieś obostrzenia. Przygotowujemy się czysto teoretycznie – mówi nam Leszek Jakubowski z bydgoskiego sztabu WOŚP.

Serce finału na Starym Rynku

Gwoździem programu 30. Finału WOŚP w Bydgoszczy będzie koncert na Starym Rynku. Od godz. 12 do 21 na scenie wystąpią liczni bydgoscy i krajowi wykonawcy: Graffiti, Bydgoscy Bluesmani, Lila Laskowska, Nicola Tymcio, Oliver Olson, Gibbs, Szkoła Tańca Bohema czy Robert Cichy.

Gwiazdą wieczoru będzie znany przede wszystkim młodszej części publiki poznański raper Paluch. Wydarzenie poprowadzą Jarek Brzeski i Jakub Graczykowski. Na Starym Rynku oprócz sceny bydgoszczanie znajdą samochody terenowe, przy których będzie można porobić zdjęcia. Zaplanowano także symulatory wyścigów rajdowych.

Kuliminacją będzie coroczne "Światełko do nieba". Żeby je podziwiać, koniecznie trzeba zjawić się na Starym Rynku o godz. 20.

W klubie Eljazz przy ul. Krętej 3 od godz. 18 rozpocznie się „Przejrzyj na oczy. Blender gra dla WOŚP". Będzie można podziwiać improwizatorskie popisy. Wystarczy wrzucić datek do skarbony WOŚP. Drugi wymóg – trzeba okazać paszport covidowy. Bez niego się nie wejdzie.

RUN Bydgoszcz. Biegiem po Myślęcinku

Wielką atrakcją dla ceniących aktywny styl życia będzie coroczny Serduszkowy Trening w Myślęcinku, który organizuje stowarzyszenie RUN Bydgoszcz. Należy pojawić się w niedzielę o godz. 9.30 na parkingu przy skrzyżowaniu ul. Hipicznej i Rekreacyjnej. Biegacze zostaną tam podzieleni na grupy w zależności od stopnia zaawansowania. Pobiec może każdy. Mile widziani są również amatorzy nordic walkingu. 

Poza samym biegiem na 5 i 10 km, wielką atrakcją będzie możliwość wylicytowania dwóch pojedynczych treningów personalnych z utytułowanymi biegaczami, mistrzami Polski – Aleksandrą i Błażejem Brzezińskimi. – Dla kogoś, kto albo zaczyna biegać, albo dopiero chce zacząć, wskazówki mistrzów są nie do wycenienia. A u nas można je po prostu wylicytować – mówi Maria Gadomska, prezes Stowarzyszenia RUN Bydgosz. Dodatkowo za datki do puszki WOŚP po biegu losowane będą liczne nagrody. 

Kto woli sporty drużynowe, ten może przyjść na halowy turniej piłki nożnej, który od godz. 10 rozgrywany będzie w hali przy Karłowicza. 

Natomiast już w sobotę centrum handlowe Rondo zaprasza na Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od godz. 9 do 19 będzie można wsiąść tam na ergometry i wziąć udział w rywalizacji mieszkańców dziewięciu miast na pokonanie łącznie jak największego dystansu. Bydgoszcz, będąc miastem o tak potężnych tradycjach wioślarskich, jest jednym z faworytów.

To 12. edycja ogólnopolskiej akcji bicia rekordu Polski w największej liczbie osób, które w ciągu 10 godzin przewiosłują na ergometrze wioślarskim 500 metrów. Od godz. 13 do 14 organizatorzy zapraszają na występ VIP-ów. Jak mówią, nie zabraknie w tym roku gwiazd. Przed rokiem na ergometry wsiedli m.in. Piotr Całbecki czy posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Cała Bydgoszcz licytuje

Czymże byłby jednak WOŚP bez corocznych licytacji?

 • W naszym mieście pod młotek poszedł m.in. cieszący się dużą popularnością rometowski motor – odrestaurowany komar 3 z 1974 z autografem Jurka Owsiaka. Jego cena wynosi obecnie 10 600 zł.
 • Wśród gratek motoryzacyjnych znajduje się także coraz trudniejszy do spotkania na polskich ulicach srebrny polonez ATU PLUS z 1999 roku (obecnie 3650 zł). Jednak największą na ten moment kwotę zapłacić należy za fiata 126p z 1990. „Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz Zespołem Szkół Samochodowych w Bydgoszczy wystawiamy na licytację króla polskich szos - Fiata 126p! Auto jest ubezpieczone i gotowe do jazdy - potwierdzam, sam się nim przejechałem" – napisał na Facebooku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Do popularnego malucha dorzucony został album z najpiękniejszymi zdjęciami zabytków naszego miasta od TMMB.
 •  Prezydent Bydgoszczy na aukcję przekaże także upieczony własnoręcznie makowiec. – Przygotowuję go dwa razy do roku na święta dla mojej rodziny, ale tym razem makowiec trafi w ręce tego, kto zaproponuje najwyższą cenę. Osobiście dostarczę go do domu, o ile będzie to w Bydgoszczy lub okolicy naszego miasta – przekazał w specjalnym filmiku i zapowiedział, że również do jego puszki będzie można wrzucić datki na rzecz WOŚP (głównie na Starym Rynku). Cena za „legendarny makowiec Bruskiego" wywindowana została do 710 zł.
 • W licytacje zaangażowali się inni samorządowcy i politycy. Poseł Krzysztof Gawkowski z Lewicy zaoferował zwiedzenie nim Sejmu RP. – Zwiedzimy nie tylko salę plenarną, ale wiele normalnie zamkniętych miejsc. Wszechnica Sejmowa, Sala Kolumnowa Sejmu, miejsca pamięci, laski marszałkowskie i „serce lewicowego klubu" – powiedział w opublikowanym w social mediach filmie. Radna Joanna Czerska-Thomas na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy przekazała zrobione własnoręcznie na szydełku czapkę i mitenki (rękawiczki bez palców). „17 lat temu z aparatury z serduszkiem korzystaliśmy z moim synem. Do dzisiaj wspieram co roku WOŚP. W tym roku wspieram bardzo aktywnie - mam swoją e-puszkę i namawiam Was do wpłacania".
 • 1651 zł to aktualna cena za zwiedzanie fabryki Sowy z noclegiem i śniadaniem z Aleksandrą Sową. Dwa razy mniej kosztuje teraz filiżanka Sowy z limitowanej edycji. Spośród innych lokali gastronomicznych na wsparcie WOŚP zdecydowała się także restauracja King Fu (kolacja z koncertem Anny Hnatowicz – obecnie za 3575 zł), Art Sushi (kolacja z dostawą – 520 zł) oraz Scoria, która przygotowała okolicznościowe desery w kształcie serc kosztujące 30 zł. 
 • Jak co roku z Jurkiem Owsiakiem gra bydgoska drużyna siatkarska Pałac Bydgoszcz. Na licytację na allegro wystawiła ona koszulkę kibica, kalendarz na 2022 rok, srebrną bransoletkę z okolicznościowym logo „30 lat w elicie", piłkę z podpisami zespołu, zaproszenie na wybrany mecz z osobą towarzyszącą oraz dołączoną przez partnera (Live-Food) dietę pudełkową na tydzień. Licytacja trwa do 14 lutego. 
 •  W tym samym dniu zakończy się aukcja zorganizowana przez Politechnikę Bydgoską. Swoje prace przekazali na nie wykładowcy Wydziału Sztuk Projektowych. „Można będzie wylicytować między innymi fotografię autorstwa Dziekana Wydziału, liczne obrazy, grafiki, rzeźbę, a dla pań uczelnia przygotowała coś specjalnego - designerską torebkę wykonaną przez zdobywczynię Złotej Pętelki 2021, znaną z »Project Runway«, Sarę Betkier" – pisze Politechnika.
 •  Wylicytować można oprócz tego organizację własnej imprezy w Młynach Rothera w sali o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych tudzież voucher o wartości 150 zł na pobyt psa lub kota w hotelu dla zwierząt. 
 • „Będą licytacje voucherów na offroadowe przejażdżki terenówkami ze Starego Rynku, zaczynamy od złotówki. Mamy pakiety medyczne w różnych klinikach, kurs pierwszej pomocy" – uzupełnia listę aukcji Jakubowski. Od 23. edycji WOŚP wesprzeć można za pomocą kryptowalut (7 lat temu zebrano 0.73795346 BTC).

I na koniec przypominamy, że chwilę po godz. 21 w niedzielę kończy się licytacja pierwszej strony Tygodnika Bydgoszcz „Gazety Wyborczej". Zwycięzca może zostać bohaterem okładki. W piątek wieczorem cena doszła już do 5117 zł. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem