Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek informowaliśmy o udziale w akcji #GaszynChallenge funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. Zostali nominowani przez swoich kolegów z Zakładu Karnego w Koronowie. Wcześniej w akcji uczestniczyły liczne jednostki straży pożarnej i innych służb mundurowych z Kujawsko-Pomorskiego. Akcję zapoczątkowała OSP Gaszyn, która tym samym zaczęła zbiórkę pieniędzy dla Wojtka Howisa z Galewic. Półtoraroczny chłopczyk cierpi na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Ratunkiem dla niego jest skomplikowany zabieg, który kosztuje blisko 10 mln zł.

Zbiórka prowadzona jest na portalu siepomaga.pl [ZOBACZ TUTAJ]. Do tej pory udało się już zebrać ponad milion złotych.

Akcja nie jest skomplikowana. Strażacy zaczęli rzucać sobie wyzwanie polegające na zrobieniu przez jednostkę dziesięciu pompek i pokazaniu tego w internecie. No i wpłaceniu na konto pomocy dla Wojtusia minimum 5 zł, jeśli wykonało się zadanie i 10 zł, gdy nie udało się tego zrobić.

Z czasem nominacje zaczęły rozszerzać się na innych mundurowych. Za każdym razem filmy mają podobny scenariusz: podziękowanie za nominację, pompki, nominowanie następnych. Tak było do soboty (13 czerwca), gdy swój film opublikowali strażacy ochotnicy z Nakła nad Notecią. 

 

Za ich sprawą również akcja może przekroczyć polskie granice, bo nominowali swoich kolegów ze straży pożarnej z czeskiego miasta Naklo oraz niemieckiego Elsterwerda. To miasta zaprzyjaźnione Nakła.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.