Tym hasłem promowane jest województwo kujawsko-pomorskie. Słusznie, bo tworzą je archipelagi miejsc wyjątkowych. Idealnych na jedno lub kilkudniowe wycieczki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Jak blisko, jak fajnie" – kampania reklamująca atrakcyjne dla turystów miejsca w regionie już wystartowała. Kolejna będzie promowała siedem „konstelacji dobrych miejsc" w Kujawsko-Pomorskiem. Na liście są: Pałuki, Kujawy, Bydgoszcz i Toruń, Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie i Dolina Dolnej Wisły. Każde z tych miejsc to możliwość jednodniowej wycieczki, podczas której zobaczymy szereg ciekawych miejsc, albo wyprawy kilkudniowej.

Pałuki

Numer jeden na Pałukach to oczywiście Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, w którym zwiedzimy rekonstrukcję osady neolitycznej sprzed 6 tys. lat i łużyckiej sprzed 2,7 tys. lat. Idealny cel jednodniowej wycieczki. Muzeum jest czynne w godz. 9-18, bilety kosztują 17 i 10 zł, parking jest bezpłatny. Z powodów epidemiologicznych nie ma możliwości zwiedzania z przewodnikiem. Najlepiej wycieczkę rozpocząć w Żninie. Stąd – kolejką wąskotorową udać się do Wenecji. Tam odwiedzimy Muzeum Kolei Wąskotorowej, średniowieczny zamek Diabła Weneckiego (wspólny bilet w cenie 14 i 12 zł). Dalej kolejką udamy się do Biskupina. I w ten sam sposób możemy wrócić do Żnina. Koszt całodniowego biletu to 25 i 15 zł.

Ci, którzy zdecydują się zostać na Pałukach na dłużej, też nie będą się nudzić. W Żninie zwiedzimy m.in. Muzeum Ziemi Pałuckiej (w baszcie i magistracie, bilety w cenie 7 i 5 zł). Dzieci świetnie będą się bawić w westernowym miasteczku Silverado City w Bożejewiczkach koło Żnina. Zobaczą tu miasto rodem z Dzikiego Zachodu: z fortem z wojny secesyjnej, więzieniem, biurem szeryfa, chatą trapera i kowala. Maluchy wyjadą z pamiątkowym listem gończym oraz dolarem z własnym zdjęciem, spróbują swoich sił na strzelnicy. Bilet normalny kosztuje 29 zł, ulgowy – 26. Gdzie spać? Możliwości jest wiele. Bardziej wymagającym polecić można niedawno oddany obiekt – Hotel Arche Cukrownię Żnin, zaaranżowany w XIX-wiecznych budynkach dawnej cukrowni, z lokalnym browarem, kręgielnią i gabinetami SPA. Błogi relaks czeka nas też w Pałacu Grochowiska Szlacheckie, urządzonym w XVIII-wiecznym dworku, otulonym parkiem. Rodziny z dziećmi będą się dobrze czuły m.in. w Grodzie Piasta nad Jeziorem Chomiąskim. Odpoczniemy tu w drewnianych domkach, w ośrodku jest restauracja, bar, minizoo, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego. W okolicy nie brakuje obiektów agroturystycznych.

Kujawy

Tu atrakcją, która przyciąga turystów z całej Polski, są kujawskie uzdrowiska – w Ciechocinku i Inowrocławiu. Ale to nie tylko miejsca dla kuracjuszy. Genialnie sprawdzą się jako cel jednodniowych wycieczek. W Ciechocinku odpoczniemy przy tężniach solankowych, skorzystamy z grot solnych, przystaniemy na tarasach widokowych przy kultowej już fontannie Grzybek. W Inowrocławiu po spacerze po tężniach i parku solankowym oraz wizycie w Pijalni Wód Palmiarnii, warto zwiedzić miasto, a w nim m.in. kościół NMP, jeden z najstarszych na Kujawach, metryką sięgający XII w. czy Muzeum Jana Kasprowicza.

Na Kujawach warto zatrzymać się na dwa, trzy dni. Jakie miejsca odwiedzić? Np. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Miejscowość, ze względu na malownicze położenie wśród pagórków i jezior bywa nazywana „perłą Kujaw". W parku etnograficznym poznamy wiejską architekturę: zagrody, chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze, a także zakłady rzemieślnicze, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku, a także dwóch z połowy XIX stulecia, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska – jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. Za zwiedzanie obu obiektów z przewodnikiem zapłacimy 18 i 12 zł (w piątki wstęp bezpłatny). Aby poznać dzieje i folklor Kujaw, warto wybrać się także do Włocławka. Tu zwiedzimy m.in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Etnograficzne czy Historii Włocławka. Tu warto skorzystać także z rejsów po Zalewie Włocławskim katamaranem solarnym. Za 45-minutową podróż zapłacimy 10 i 5 zł.

Bydgoszcz i Toruń

Oba miasta mają tyle atrakcji, że warto w każdym z nich zatrzymać się przynajmniej na weekend. W Bydgoszczy turystów zainteresuje m.in. Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20, który prezentuje historię 15 miejsc związanych z Brdą przepływającą przez środek miasta. Warto przysiąść na Wyspie Młyńskiej, zapoznać się z wodniackimi historiami na Barce Lemara. Wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu (bilet w cenie 18 zł) to propozycja nie tylko dla najmłodszych turystów, choć ci wychodząc stąd z własnoręcznie wykonanym mydłem, są bardzo zadowoleni. Miłośników historii z całego kraju przyciąga Exploseum, ogromna ekspozycja w dawnej fabryce materiałów wybuchowych. Biuro Turystyczne Visite.pl przygotowało program weekendowego pobytu w Bydgoszczy, a także spacerów tematycznych (podczas których poznamy np. historię architektury, czy lokalnych browarów), zwiedzimy miasto z kajaka czy roweru.

Czym kusi Toruń? Przede wszystkimi gotykiem. Ale miasto ma ofertę nie tylko dla turystów zainteresowanych średniowieczną architekturą. Po zwiedzeniu Zamku Krzyżackiego, Krzywej Wieży, Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO i toruńskiego ratusza, warto odwiedzić takie miejsca jak Dom Legend Toruńskich, czy Żywe Muzeum Piernika, w których w ciekawej formie poznamy historię, ale także – co szczególnie ważne dla młodszych turystów – weźmiemy udział w warsztatach i np. upieczemy pierniki. W Toruniu przyciąga także Planetarium, czy Niewidzialny Dom, jeden z pięciu takich na świecie, w którym poznamy rzeczywistość, jakiej doświadczają osoby niewidome. To zestawienie nie wyczerpuje listy turystycznych atrakcji. W Toruniu roi się od klimatycznych knajpek i licznych miejsc noclegowych. Wybierając się tu na dzień, czy weekend, warto skorzystać z bonu turystycznego przygotowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną i toruński ratusz. Bilety na wiele atrakcji czy miejsca noclegowe kupimy z nim nawet 30 proc. taniej. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wybiorą Wolacy jednak koncert Zenka Martyniuka z głosem eunucha i starą Marylkę Rodowicz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0