Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 12
Marszałek w Hotelu pod Orłem
Dzień Niepodległości tradycyjnie rozpocznie się od Przemówienia Marszałka Piłsudskiego w Hotelu pod Orłem (ul. Gdańska 14, po godz. 10). Na Gdańskiej odgrywane będą scenki rodzajowe z II RP, będzie można się m.in. przejechać samochodem pancernym wz. 34. Dla dzieci przygotowano secesyjne podwórko, gdzie zagrają w klasy i pobawią się w ciuciubabkę.
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
2 z 12
Uroczysty posiłek
Restauracja hotelowa 1921 zaserwuje Śniadanie historyczne (35 zł) i Obiad Marszałkowski (70 zł). Bydgoszczanie, którzy przyjdą na uroczystość przebrani w stroje z lat 20. będą mogli wziąć udział w sesji fotograficznej. A ci, którzy przed obiektywem stanęli w ubiegłych latach znajdą się na stronach wydanego przez Hotel pod Orłem albumu ,,Bydgoszczanie o wolności''.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 12
Muzyczna wolność
Będzie też trochę muzycznych atrakcji - występ kapeli Cynamony, recital piosenki międzywojennej w wykonaniu Izabeli Miloch i koncert zespołu żydowskiego Shalom. Te imprezy zaczną się już o 10.30 w Sali Malinowej Hotelu pod Orłem. Wstęp wolny.
4 z 12
Wiązanki dla patriotów
Równolegle w mieście trwać będą imprezy niepodległościowe zorganizowane przez ByLOT. O 10.30 złożone zostaną wiązanki kwiatów w miejscach pamięci bydgoskich patriotów: Jana Teski (ul. Długa 53), Jana Biziela (ul. Długa 12), Leona Barciszewskiego (Wełniany Rynek) i Ignacego Rochona (ul. Niedźwiedzia) oraz przed pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
5 z 12
Część oficjalna
Na 11 zaplanowano oficjalne rozpoczęcie obchodów, na płycie Starego Rynku. O tej samej porze w Katedrze Bydgoskiej zacznie się Msza Święta za Ojczyznę, celebrowana przez biskupa Jana Tyrawę. Kwadrans po 12 na rynku będzie można zobaczyć odtworzenia historyczne: Przekazanie władzy przez ustępującego niemieckiego prezydenta Bydgoszczy Hugo Wolfa komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi. Piętnaście minut później na pl.Wolności przemawiać będą urzędnicy - wojewoda, marszałek województwa i prezydent Bydgoszczy.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
6 z 12
Przemarsz ułanów
Przed 13 na ul. Niedźwiedzia rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów bydgoskiego oddziału Związku Chórów i Orkiestr oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych. A o 13.45 ze Starego Rynku wyruszą ułani z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
7 z 12
Odsłonięcie autografów
To jeden z najważniejszych punktów oficjalnych obchodów 11 Listopada. Ulica Długa wzbogaci się o nowe autografy. O 14.05 uroczyście odsłonięte zostaną podpisy Macieja Figasa, Pawła Łysaka i prof. Zbigniewa Włodarczyka. W tym samym czasie w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbędzie się wykład prof. Marka Chamota ,,11 listopada - święto coraz bardziej aktualne''. Po nim - koncert orkiestry Emband.
Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Wyborcza.pl
8 z 12
Imprezy w muzeum
W Muzeum Okręgowym (ul. Grodzka 11) też będzie się dużo działo. O 11 prof. Marek Chamot wygłosi wykład ,,Generał Stanisław Taczak - pierwszy Głównodowodzący Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - postać nieznana''. Od 11 w amfiteatrze przy spichlerzach będzie można oglądać makietę historyczną przygotowana przez Exploseum. O 12 sprzed muzeum wyruszy wycieczka po przedwojennej Bydgoszczy ,,Od Starego Rynku do Placu Wolności". Od 13 do 15 dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, które zakończą się konkursem na najlepszy portret Marszałka Piłsudskiego. Przez cały dzień oglądać będzie też można wystawę ,,Bydgoszcz na starej fotografii''.
Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Wyborcza.pl
9 z 12
Obiad Gęsin-Novy i inne atrakcje
Restauracja Ratuszowa (ul. Długa 37) zaprasza na warsztaty wykonywania kokard narodowych (od 11) i okolicznościowy obiad ,,z Gęsi-Novą nutą'' (po 12). W Kamienicy 12 (ul. Poznańska 12) zaplanowano za to zajęcia literackie i manualne dla najmłodszych (od 15.15 do 17.30). Będzie też tam można zrobić sobie rodzinną fotografię z marszałkiem Piłsudskim. Z okazji 11 listopada o 16 w Ostromecku odbędzie się koncert pieśni patriotycznych ,,Leć Orle Biały", a o 17 w Miejskim Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12-14) będzie można zobaczyć historyczny pokaz mody, inspirowany postacią Mariana Rejewskiego.
Wcześnie, w MCK-u "Archiwum B - czyli lekcja bydgoskiej tożsamości". Początek 16, sala kinowa.
Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Wyborcza.pl
10 z 12
Wsiądź do czołgu!
Muzeum Wojsk Lądowych (ul. Czerkaska 2) także organizuje szereg imprez. Od 10 do 15 będzie tam można m.in. przymierzyć mundury, wziąć do ręki broń, wsiąść do czołgu T 72, zobaczyć samochód zwiadowczy scout car M3 używany przez Polskie Siły Zbrojne, wyrzutnię rakiet ,,katiusza'', a także wziąć udział w konkursach z nagrodami.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
11 z 12
Biegiem po szablę
To jedna z najpopularniejszych miejskich imprez biegowych. O 15 z pl. Wolności wystartuje Bydgoski Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego. Jest organizowano od lat - jeszcze przed biegowym boomem. Trasa liczy 5 km.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
12 z 12
Don Vasyl w Adrii
Don Vasyl & Cygańskie Gwiazdy dadzą koncert ,,Graj piękny Cyganie''. - Podczas koncertu nie zabraknie ballad, czardaszy, romansów oraz pieśni o miłości, zgodzie, przemijaniu i odwiecznej tęsknocie Romów za wędrówką i wolnością - zapewniają organizatorzy. Początek o 17 w kinoteatrze Adria (ul. Toruńska 30), bilety kosztują 60 zł.
Wszystkie komentarze