Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
1 z 18
Dobrcz
Zaczynamy od sąsiadującej z Bydgoszczą gminą Dobrcz. Zajmuje obszar 13.041 ha z tego użytki rolne to 10.483 ha (czyli 81% ogółu powierzchni). Cześć powierzchni gminy zajmuje Park Krajobrazowy Dolnej Wisły.
Gminę Dobrcz zamieszkuje 11 tys. osób. Tworzy ją 21 sołectw z których największe to sołectwo Magdalenka, a najmniejsze Augustowo. Najbardziej znaną imprezą na terenie gm. Dobrcz jest Święto Śliwki w Strzelcach.
Wikipedia commons
2 z 18
Pruszcz
Siedziba gminy - miejscowość Pruszcz, położona jest w odległości ok. 35 km od Bydgoszczy i ok. 70 od Torunia. Zamieszkuje ją ok. 9500 osób. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko ? pomorskiego została zaliczona do obszarów chronionych przed użytkowaniem nierolniczym. Przewidziana jest do intensywnej gospodarki rolnej, z wyjątkiem jej wschodniego fragmentu położonego w obszarze doliny Wisły, gdzie proponuje się rolnictwo niekonwencjonalne. Powierzchnia gminy wynosi 141,96 km kw.
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
3 z 18
Koronowo
Jest jedną z największych gmin w województwie - 41170 ha, w tym miasto 2818 ha. Na obszarze gminy poza miastem Koronowem znajdują się 33 sołectwa. Ludność - ok. 24 tys. Najbardziej znana z Zalewu Koronowskiego, miejsca odpoczynku wielu bydgoszczan. W samym Koronowie imponuje zabytkowy zespół poklasztorny cystersów, którzy przybyli do miasta w 1288 r. i już w roku następnym rozpoczęli budowę kościoła.
Wikipedia commons
4 z 18
Sicienko
Gmina Sicienko - część pow. bydgoskiego. Jej południowa granica jest w większości wytyczona jest Kanałem Bydgoskim i rozciągającymi się nad nim Łąkami Nadnoteckimi. Liczy obecnie ponad 9 500 mieszkańców.
5 z 18
Osielsko
Mieszka w niej tysiące bydgoszczan, którzy wyprowadzili się z miasta i pobudowali w niej swe domy. Gmina jest wysoko klasyfikowana w różnych ogólnopolskich rankingach np: 9 miejsce w "rankingu najlepszych gmin przemysłowo - usługowych pod względem rozwoju infrastrukturalnego w latach 2010 - 2012" oraz 5 miejsce w kategorii gmin wiejskich "Sukces infrastrukturalny" w rankingu "Sukces mijającej kadencji (2010-2014)" ogłoszonym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Historia Osielska sięga XI w., przy czym jego ówczesna nazwa brzmiała Osielsk. Będąc tzw. wsią kościelną prawdopodobnie w 1065 roku zostało nadane klasztorowi w Mogilnie, co potwierdza, że należy do najstarszych osad wielkopolskich. Dokument Bolesława Kędzierzawego, księcia mazowieckiego, podaje Osielsk w liczbie zamków.
6 z 18
Dąbrowa Chełmińska
Jest jedyną gminą pow. bydgoskiego położoną na prawym brzegu Wisły. Głównie rolniczą - grunty rolne zajmują około 40 proc. powierzchni, natomiast lasy - 47 proc. Bydgoszczanom najbardziej znana z pałacu w Ostromecku. Obszar 12 tys. 504 ha
7 z 18
Mrocza
Ostatnio najczęściej wymienia się jej nazwę z powodu sukcesów ciężarowca, Adriana Zielińskiego - mistrza olimpijskiego z Londynu. Jej powierzchnia wynosi 15 tys. 71 ha, a ludność - niespełna 9250 osób.
Wikipedia commons
8 z 18
Sadki
Liczba mieszkańców - ok. 8 tys. Gmina Sadki leży w środkowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, granicząc od północnego zachodu z województwem wielkopolskim (gminy Wyrzysk i Łobżenica). Na jej terenie znajduje się Samostrzel, ze znanym pałacem i ogrodem.
Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl
9 z 18
Nakło
Jeden z najsilniejszych, poza Bydgoszczą, elementów projektowanej metropolii. Nakło jest miejscowością o bogatej historii. Po raz pierwszy odnotowano jego nazwę w kronice Galla Anonima z początków XII wieku. Ostatnio Nakło jest sławne jako rodzinna miejscowość Rafała Blechacza.
Wikipedia commons
10 z 18
Kcynia
Położona jest przy granicy z województwem wielkopolskim (sąsiednie Gołańcz i Wapno leżą w Wielkopolsce). Zajmuje 29 tys hektarów. Zamieszkuje ją ponad 14 tysięcy mieszkańców. W skład gminy wchodzą: miasto i 52 wsie.
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
11 z 18
Żnin
Może się poszczycić bogatą historią i wieloma znanymi osobami, którzy się urodzili w Żninie. Są to Jan Śniadecki, a także np. piłkarz Karol Linetty oraz dziennikarz Piotr Najsztub. Ludność - 24 tys ( na zdjęciu kolejka wąskotorowa, jedna z atrakcji gminy).
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
12 z 18
Łabiszyn
Gmina i miasto z ciekawym herbem, w którym widnieje otwarta, odcięta, prawa dłoń. 2 listopada 1410 r. przejeżdżał przez Łabiszyn król Władysław Jagiełło. Według tradycji zasadził na wzgórzu obok kościoła dwa dęby, z których jeden zachował się do dzisiaj. Obwód dębu wynosi 5 metrów i 35 centymetrów. Na cmentarzu przy kościele warto zobaczyć grobowiec pułkownika Władysława Mielęckiego (26-letniego dowódcy z Powstania Styczniowego. Najbardziej znanym obiektem jest pałac w Lubostroniu.
Wikipedia commons
13 z 18
Barcin
Wieże cementowni Lafarge są widoczne z daleka. Gmina Barcin zajmuje obszar 12,1 tys. ha. Zamieszkuje ją ponad 15 tys. osób. Największymi skupiskami ludności są: miasto Barcin (7,8 tys) Piechcin (3 tys.)
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl
14 z 18
Białe Błota
Sąsiad miasta Bydgoszcz. W gm. Białe Błota zamieszkuje wiele osób, które w Bydgoszczy pracują. Powierzchnia: 122,1 km kw. Liczba ludności: 14 tys. Na zdjęciu węzeł drogowy na skrzyżowaniu dróg S5 i S10.
ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ
15 z 18
Nowa Wieś Wielka
Gmina Nowa Wieś Wielka to 18 miejscowości w ramach 15 sołectw w tym m.in. Brzoza. Zamieszkuje ją ok. 9200 - w większości osiedlonych w dwóch miejscowościach: Brzozie i Nowej Wsi Wielkiej. Powierzchnia gminy: 148,5 km.
Gmina należy do najbardziej zalesionych jednostek gminnych województwa kujawsko-pomorskiego. Znana z jeziora w Chmielnikach - miejsca wypoczynku wielu bydgoszczan.
Wikipedia commons
16 z 18
Rojewo
Jest jedną z najmniejszych gmin województwa kujawsko-pomorskiego. Zamieszkuje tu 4737 osób, głównie zatrudnionych w rolnictwie.
Wikipedia commons
17 z 18
Solec Kuj.
Powierzchnia gminy to 175,35 km kw. Lasy, będące częścią Puszczy Bydgoskiej stanowią 72 proc. wszystkich terenów. Liczba mieszkańców - 16257 osób. Gmina znana z tego, że na jej terenie znajdują się maszty nadawcze Polskiego Radia. Wśród honorowych obywateli Solca Kuj. są m.in. Jolanta Kwaśniewska i Irena Santor.
Wikipedia commons
18 z 18
Szubin
W gminie Szubin mieszka ponad 14 tys. mieszkańców. Składa się z 36 sołectw. Znajduje się przy drodze z Bydgoszczy do Poznania.
Wszystkie komentarze