1 z 11
Kanał Bydgoski
Wybudowany w latach 1773-1774 stanowi ważny zabytek hydrotechniczny dla mieszkańców. Dzięki swoim dopływom Noteci i Brdy, połączył dorzecza Wisły i Odry. Jego budowa trwała tylko rok i z tego powodu sprowadzono aż 8 tysięcy osadników. Znaczenie Kanału Bydgoskiego stało się szczególnie ważne w XIX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze statki napędzane wodą. Od XIX wieku miejsce jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców. W 2005 roku kanał został wpisany na listę zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. W 2014 roku rozpoczęto starania o wpisanie zabytku na listę UNESCO, oraz o uznanie kanału za pomnik historii.
Dolina Baryczy. Fot. Idalia Skalska/Stawy Milickie
2 z 11
Barycz (woj. dolnośląskie i wielkopolskie)
Rzeka rozpoczyna swój bieg koło Ostrowa Wielkopolskiego, a kończy wpływając do Odry w okolicach Wyszanowa. Miejsce szczególnie cenne dla miłośników nieskażonego krajobrazu, bowiem znajduje się tam drugi co do wielkości rezerwat przyrody w Polsce. W Dolinie Baryczy nadal funkcjonują największe stawy hodowlane w Europie.
fot. CC BY-SA 2.0 Hochgeladen von Matoznawca/wikipediacommons
3 z 11
Biała Tarnowska (woj. małopolskie)
Zwana także Białą Dunajcową, może pochwalić się swoją bogatą historią. Przełęcz Piłsudzkiego nosi nazwę od generała, który podczas konferencji barskiej przygotowywał się ze swoimi oddziałami do odparcia armii. W czasie akcji "Wisła" ziemie te zostały wyludnione, dzięki czemu tereny te są bardzo bogate w swoją roślinność
4 z 11
Bystrzyca (woj. lubelskie)
Mówi się, że rzeka jest tak piękna jak kobieta. Malownicze miejsca, krystaliczna woda, leśne zwierzęta pozwalają na obcowanie z prawdziwą dziewiczą przyrodą.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
5 z 11
Czarna Przemsza (woj. śląskie)
Nazwa pochodzi od koloru dna. Dawniej od Będzina rzeka płynęła korytem wyżłobionym w płytkich pokładach węgla. Dziś jak każda nizinna rzeka płynie meandrując wśród łąk. Co roku okoliczni mieszkańcy w Noc Kupały zbierają się nad rzeką, by uczestniczyć w świętojańskim obłędzie. Dzięki swojemu urokowi miejsce wprowadza nastrój pojednania i tajemniczości.
6 z 11
Mała Panew (woj. śląskie)
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych działalność Huty Cynku i Ołowiu doprowadziła do degradacji środowiska naturalnego. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych poprzez działalność człowieka, zaczęły odżywać lasy. W ciągu ostatnich lat rzeka zaczyna odżywać na nowo.
Fot. Magdalena Stopa
7 z 11
Mała Wisła ( woj. małopolskie i śląskie)
W jej starorzeczach rosną bardzo rzadkie rośliny tj. kotewka wodna i grzybieńczyk żółty. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzono regulację rzeki. Wówczas straciła swój naturalny charakter.
Fot. Agnieszka Rodowicz
8 z 11
Ruda (woj. śląskie)
Miejsce szczególnie mocno lubiane przez fanów spływów kajakowych. Na odcinku od Jeziora Rybnickiego do Kuźni Raciborskiej znajdują się cenne przyrodniczo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich. Rzeka przechodzi również przez miejscowość Ruda, w której znajduje się pocysterski zespół klasztorno-pałacowy.
9 z 11
Wel (woj. warmińsko-mazurskie)
Potrafi zaskoczyć swoim wątki nurt przypominający potok górski zwany Piekiełkiem. Woda burzy się tu na zalegających w korycie głazach i opadnietych drzewach. Można tam również znaleźć rzadkie gatunki ptaków oraz roślin wodnych.
Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl
10 z 11
Wisła (woj. podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie)
W jej obrębie spotkać duże ilości różnych gatunków ptaków i ryb. Szczególnie uwielbiany szlak żeglugowy, działa przeprawa pompowa, na brzegach można spotkać wędkarzy zachęcają do podziwiania uroków przyrody.
Piotr Owaczarski
11 z 11
Złotna (woj. dolnośląskie)
Swój początek ma wśród górskich lasów, gdzie łączy się ze swoimi dopływami z potokami Srebrniki i Biała Woda. Jest bardzo cenna dla całej ekologii w Polsce, występują tu rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Spotykane są nawet różne gatunki nietoperzy.
Wszystkie komentarze