Kałdus, Starogród, Pień
Tuż za rogatkami Chełmna zaczyna się archeologiczne Eldorado. Na górnej krawędzi pradoliny na długim odcinku aż po Ostromecko, pamiątki w ziemi pozostawiły ludy, które zamieszkiwały tu od początków ery po średniowiecze.
Archeolodzy odkopali na tym stanowisku m.in. cmentarzysko Wikingów. Najciekawszych znaleziskiem są jednak pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki, która miała tu powstać. Do jej budowy przystąpili Piastowie zaraz po zdobyciu tych ziem w początkach XI w. Monumentalny kościół budowany na miejscu dawnego pogańskiego kultu miał symbolizować pozyskanie tego terenu dla chrześcijaństwa po wsze czasy. Nie udało się. W latach 30. XI w. wybuchła rewolta miejscowych plemion w obronie dawnych wierzeń. Fundamenty bazyliki zasypano, a miejscowi znowu czcili tu swoich bożków.
W pobliskim Starogrodzie podziwiać można z kolei ostatnie pozostałości po średniowiecznym zamku krzyżackim. Niestety, pod koniec XVIII w. jego mury zostały rozebrane.
Nieco dalej na południe w miejscowości Pień na łagodnym zboczu rozłożyła się leniwa wioska, ledwie kilka chałup. Tymczasem od wczesnego średniowiecza znajdowały się tu tętniące życiem osady. Wydzierali je sobie wzajemnie Prusowie i Słowianie. Częstymi gośćmi bywali tu również Wikingowie. Później powstała w Pniu krzyżacka warownia. Po tym jak Krzyżacy zostali z tych ziem ostatecznie przepędzeni, warownia i otaczająca ją osada opustoszały. O tym jak ludne to miejsce było kiedyś, świadczą jedynie cmentarzyska z licznymi pochówkami.
Wszystkie komentarze