W sobotę (9 września) na Wyspie Młyńskiej wysłuchać można było uroczystego prawykonania oratorium Piotra Salabera do tekstów ks. Sylwestra Warzyńskiego „Non Omnis Moriar – We mnie jest miejsce spotkania”. To już trzeci projekt uznanego kompozytora poświęcony papieżowi Polakowi. Koncert był uświetnieniem ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Występ okazał się przeżyciem muzycznym najwyższej klasy. Usłyszeć można było wspaniałe głosy. Ceniona na świecie mezzosopranistka Magdalena Wór, do Bydgoszczy przyleciała prosto z amerykańskiej Atlanty. Na scenie towarzyszyła jej aktorka i posiadaczka doskonałego altu – Olga Bończyk. Kaludi Kaludov to doskonały tenor, który niegdyś swoją interpretacja Verdiego wzruszył Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Bułgarii. Zaśpiewał też Maciej Miecznikowski. Artysta kojarzony przez szerszą publiczność z występów z zespołem Leszcze zachwycił głębokim basem. Partie solowe skrzypiec wykonała Natalia Walewska, artystka doskonale wykształcona m.in. przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. Solistom towarzyszył Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” i Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Za pulpitem dyrygenckim stanął autor muzyki Piotra Salaber. Fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” czytał Wiktor Zborowski.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.